Çin merkezli tasarım stüdyosu Miio tarafından geliştirilen Aira isimli elektrikli motosiklet, emisyonsuz ulaşımın yanında var olan kirli havayı da temizleme niteliğiyle gerçeğe dönüşmeyi bekliyor.

Koronavirüs salgınıyla birlikte tüketicilerin değişen alışkanlıklarına asfalt üzerindeki devrimle de eşlik etmeye devam ediyor. Bisikletin merkezinde olduğu metropol değişimleri bireysel ve daha izole ulaşıma olanak tanırken aynı zamanda hava kirliliğinin aşağı çekilmesinde de büyük etmen. Motorlu taşıtlarda ise benzin ve dizel odaklı yakıtların yerini hızlı bir şekilde elektrik alıyor.

Otomobil, motosiklet, ufak çaplı deniz araçları ve kamyonların tamamında bu değişimi görüyoruz. Şu anda karşımızda duran elektrikli motosiklet projesi Aira ise, bir taşıtın sözlükteki anlamını değiştirebilecek niteliğiyle radarımıza takıldı. Çin merkezli bir tasarım stüdyosu tarafından tasarlanan konsept, teslimat scooterlarının kullanımı sırasında havayı temizlemelerini merkeze alan bir işleyişi merkezine alıyor.

1/6

Aira elektrikli motosiklet projesi her noktasıyla bir sürdürülebilirlik örneği

Aslında, temelinde kullanıcı odaklı bir ihtiyacı karşılama amacıyla yola çıkıp bunu çevreye faydayla birleştiren ürünlere çok yabancı değiliz. Süreç içerisinde sizlerle paylaştığımız RepAir‘da, havayı temizleyen bir tişört örneği karşımıza çıkmıştı. Aslında Aira’daki mantık da RepAir ile büyük oranda benzerlik gösteriyor. Hava kirliliği konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden olan Çin’de, teslimat amaçlı olarak motosikletlerin sadece 2018 yılında 1 milyar kilometre yaptığı verisi paylaşılıyor. Elektrikli scooter Aira ise bunu hem emisyonsuz güç ünitesi hem de önünde bulunan “temizleme taşıyla” tam tersine çevirme iddiasında.

Tasarım ekibinin motosikletin ön bölümüne dikey olarak konumlandırdığı bu ürün, içerisinde patentli bir teknolojiyi barındırıyor. PVT isimli şirket tarafından geliştirilen ecoGranic isimli bu teknoloji, beton gibi yüksek dirençli malzemelere uygulanıyor. Bu uygulamanın ardından hava var olan azot oksitlerin ve diğer zehirli partikül maddeler ortadan kaldırılması sağlanıyor. Ürünün inşaat ve sanayi sektörlerinden elde edilen atıkların geri dönüştürülmüş malzemeleriyle üretilmesi de kapsamlı bir sürdürülebilirlik sürecinin olduğunu gösteriyor.

İlginizi Çekebilir  Çevreci ulaşıma iki yeni üye; karşınızda Seat elektrikli motosiklet modelleri

Ön bölümünde havayı temizlen bu donanımın yanında Aira’da havasız lastik teknolojisi kullanılıyor. Kullanım ömrü tamamlamlandığında yüzde 100 geri dönüştürülebilir yapıda olduğu söylenen bu yapının, sürücü deneyimine de olumlu katkı sağladığını görüyoruz. Motosikletlerin teslimat piyasasında büyük bir pay sahibi olduğuna hiç şüphe yok. Aira gibi projelerin hayata geçirilmesi de sürdürülebilir ve çevre dostu bir şehir ulaşımı için büyük önem arz ediyor. Biz de bu gibi projelerin başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada somut adımlarla gerçeke dönüşmesini umuyoruz.