Son dönemlerin en iddialı elektrikli bisiklet modellerinden olmaya aday Luna Fat Babe, fiyat olarak da kabul edilebilir seviyede.

Elektrikli bisiklet piyasasının son yıllardaki inanılmaz yükselişi, otomobil dünyasında olduğu gibi beraberinde yeni markaları da getirdi. Bu markalar her ne kadar girişim niteliğinde görülse de ortaya çıkarttıları modeller hiç de azımsanacak türde değil. Merkezi Amerika’nın Kaliforniya eyaletinde bulunan Luna da bu bizce bu isimler arasında üst sıralarda. 2020 itibarıyla piyasaya sunulmak üzere karşımıza Fat Babe adını verdiği yeni bir model çıkaran marka, Fat Bike dinamikleri sayesinde kum ve kar gibi hemen zeminde deneyimlenebilecek bir sürüş vadediyor.

1/3

Fat Babe kayış sistemiyle elektrikli bisiklet modelleri arasında fark yaratıyor

Modeli aslında diğerlerinden ayıran özelliği sadece elektrik desteği değil. Burada geleneksel zincir sistemli bir yapı yerine kayışlı bir dişli setinden faydalanan Luna, malzeme olarak ise karbon fiberden faydalanıyor. Kullanıcılara destek sağlayacak olan elektrik motoru kısmında ise Bafang M600 karşımıza çıkıyor. 800W güç ve 120 Nm tork üretebilen bu motorun limitleri sunulan farklı modlarla kontrol edilebilecek. Luna’nın paylaştığı bilgiye göre, sistem içerisindeki Ludicrous Mode ile 1,5 beygirin biraz daha üzerinde bir güç kullanılabilir olacak.

Bisikleti gerçek anlamıyla elektrikli bir model olarak nitelendiren en önemli özelliği ise gidondan gaz verilebilir olması. Bu da sadece asistan desteğinin de ötesinde kullanılabilen bir elektrik sisteminden bahsedebilmemize olanak tanıyor. Üzerinde standart olarak RockShox Bluto (tek başına 700 dolar) çatal, 650 Wh’lık batarya, Maxxiss arazi lastikleri ve hidrolik disk fren gibi yine üst seviye malzemelerle gelen bisiklet bugünden itibaren ön siparişe açılmış durumda. 2.750 dolarlık özel ön sipariş fiyatı üzerinden kullanıcılara sunulan modelin rakiplerine oranla fiyat bazında avantajlı olduğu da söylenebilir.