Yerli tasarımcı ve mühendis ekibi tarafından geliştirilen Hergele elektrikli scooter, şehir içi ulaşımda yeni yol arkadaşınız olabilir.

Metropollerde yaşanan trafik sıkıntısı ulaşım ihtiyacını alternatiflere yönlendirirken, bunun en büyük etkisi scooterlara yansıdı. Özellikle Amerika merkezli girişimlerle başlayan furyada, elektrikli scooter kiralama hizmeti sunan markaların inanılmaz yükselişine şahit olduk. Martı ile Türkiye’ye de yansıyan süreçte görmek istediğimiz yerli mühendislik hamlelerine bir yenisi daha eklenecek. Türk mühendis ve tasarım ekibi tarafından geliştirilen Hergele elektrikli scooter modeli, teknik özellikleriyle dünya devlerini aratmayacak dinamikler sunuyor. Arıkovanı‘nda destek bekleyen projenin yüzde 50’lilik yatırım kısmı neredeyse tamamlandı.

Hergele elektrikli scooter hakkında öne çıkan detaylar

Adıyla da yüzümüzde tebessüm yaratan Hergele’nin şehir içerisinde çok atik bir kullanım vadettiğini görebiliyoruz. Kullanıcılar bu modeli iki farklı batarya paketi üzerinden tercih edebiliyor. Standart olarak 7,8 Ah‘lık paketin tercih edildiği modelde opsiyonel olarak 10,4 Ah‘lık daha büyük seçeneği de tercih etmek mümkün. Yapılan testler sonucunda modelin ortalama 25 kilometre menzil kat edebildiği paylaşılıyor. Opsiyonel paketle ise bu rakamı 35 kilometreye kadar esnetmek mümkün.


Gün içerisinde hayat kurtarıcı nitelikte olan bu menzil değerini bir o kadar da anlamlı kılacak nitelik şarj süresi. Ekibin paylaştığı bilgilere göre Hergele’yi standart priz üzerinden 4 saatte tamamen dolu hale getirmek mümkün olacak. Hızlı şarj desteği sayesinde bu değeri 2,5 saate kadar indirmek mümkün. Performans kısmına geldiğimizde de beklentileri rahatlıkla karşılayan bir seviyeyle karşılaşıyoruz. 350W’lık elektrik motoruyla gelen model, maksimumda 25 km/s hıza çıkabiliyor. Geliştirilen mobil uygulama üzerinden kullanıcılar sürüş modlarıyla da deneyimlerini farklı tepkilere göre odaklayabilir.

İlginizi Çekebilir  129 kilometre menzil vadeden elektrikli scooter; Stator

Katlanabilir yapıda olan Hergele’nin paslanmaz çelik alaşımdan üretilen gövdesi ve diğer tüm parçalarıyla birlikte 13 kilogramlık toplam ağırlığı var. İşin kullanıcı kısmında ise 100 kilograma kadar yük taşıma desteğinin sunuluyor olması önemli. Ön bölümünde konforu artırmak adına sönümleme sağlayan süspansiyon sistemiyle gelen scooter modelinde mekanik disk fren sisteminden faydalanıldığını görüyoruz. Aynı zamanda enerji geri kazanımı sağlayan ve benzerlerini elektrikli otomobillerde de gördüğümüz rejeneratif fren entegrasyonu da yine modelde karşımıza çıkıyor.

Hergele, giriş seviyesinde 2.390 TL‘lik başlangıç fiyatıyla satışa sunuluyor. Bir üst pakette ise bu rakam 2.850 TL‘ye kadar çıkabiliyor. Sipariş süreci başlayan model için tahmini teslimat tarihi ise Mayıs 2020 olarak gösterilmekte. Dilerseniz siz de buradan daha fazla detaya ulaşabilir, projeye destek verebilir veya başarılı mühendis ekibine bir kahve ısmarlayabilirsiniz.