Hidrojen yakıtlı BMW X5 için yaklaşık 1,5 yıldır merak edilen süreç şekilleniyor. 2022 içerisinde çevreci felsefeyi temsil edecek bu modeli asfaltta göreceğiz.

Daha çok Uzak Doğu merkezli üreticiler üzerinden asfalt üzerinde örneklerini gördüğümüz hidrojen yakıt teknolojisi son yıllardaki yükseliş trendini sürdürüyor. Amerika merkezli Nikola şirketinin kamyonlarına entegre ederek büyük ilgi topladığı sistemin kullanışlılığı, potansiyel alıcıları en çok cezbede noktası. 2019 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda i Next Hydrogen Concept adıyla konsept versiyonu tanıtılan hidrojen yakıtlı BMW X5 de yüzünü gösterdiği ilk günden itibaren soru işaretlerini üzerine topladı. Bugün itibarıyla markanın resmi kaynakları tarafından yapılan açıklamayla birlikte projenin kaderi belli oldu. Toyota ortaklığıyla geliştirilip 2022 yılında satışına başlanacağını öğrendiğimiz modelden sınırlı adetlerde üretilecek olması da ilgi çekici kararlar arasında.

1/2

Hidrojen yakıtlı BMW X5 ne vadediyor?

Elektrik sistemiyle hidrojen yakıt hücrelerinin bir araya geldiği bir kombinasyonun sonucu olarak karşımıza çıkarılacak olan X5 versiyonu markası için bir pilot program niteliği taşıyor. BMW’nin bu noktadaki yaklaşımına baktığımızda, kullanıcıların araca gösterdiği ilgi doğrultusunda X6 ve X7 gibi diğer modellerin geleceğinde de belirleyici olacağını görüyoruz.

İlginizi Çekebilir  "Dünyanın ilk çift yönlü elektrikli otomobil ev şarjı"; Wallbox Quasar

374 beygir güç değeriyle ekonomik olduğu kadar performans karakteriyle de öne çıkan hidrojen yakıtlı X5’in elektrikli motoru ve bataryasıysa iX3’te kullanılanın aynısı olacak. Bu da yaklaşık 286 beygir güç ve 400 Nm tork değerlerinin yanında 440 kilometrelik saf elektrik menzili demek. Hidrojen sistemiyle birlikte menzil noktasının ne denli yukarı çekileceğini de önümüzdeki günler gösterecek. Hidrojen yakıtlı araçlar, benzinli ve dizel modellerde olduğu gibi istasyonlardan kısa süreli dolum işlemlerinin sağlanması sebebiyle kullanıcıların ilgisini çekiyor. Bu araçların egzozlarından çevreye zararı olmayan bir buhar salınımının yapılması da işin iklimsel boyutu.