İnşa sürecinde iki yerel markayı bir araya getiren bisiklet parkı, basit bir garaj deneyimini kullanıcılar için unutulmaz bir ziyarete dönüştürüyor.

Pandemi sürecinde tüm dünya ülkelerinin yerel yönetimleriyle yöneldiği bisiklet ulaşımı, çevre dostu dinamikleriyle de hayati derecede önemli. Kullanıcıların sağlık durumlarının da öne çıkmasıyla birlikte ilgisinin arttığı piyasanın kalbi için Hollanda’yı işaret edersek çok da yanlış bir hamle yapmış olmayız. Bisikletin ulaşımın merkezini oluşturduğu ülkede, bugün pek çok farklı yönetim için örnek modellemelerin alındığı bir sisteme sahip. Ülkenin en büyük bisiklet garajı ise Lahey kentinde inşa edilmiş durumda. Şehrin merkezinde yerin altında konumlandırılan parkın iç dünyası ise ziyaretçilerini dış dünyadan koparacak sanatsal çizgileriyle dikkat çekiyor.

1/9

Bisiklet parkı, çizgileriyle kullanıcıların sezgilerine de hitap ediyor

Hollanda merkezli tasarım stüdyosu Marsman ve Silo tarafından hayata geçirilen garajın, ​​çıkış noktasında da sanatsal dinamikleri yaşatacak bir deneyim sunma fikri var. Bu alışılmadık yaratıcı fikir sadece binlerce günlük kullanıcının konforunu ve güvenliğini artırmakla kalmayarak, aynı zamanda Lahey’de de bir cazibe merkezi haline gelmiş durumda. Beyaz tavanlar, akıllı yön işaretleri, geniş koridorlar ve arkadan aydınlatmalı cam duvarlarla, iç mimarinin tasarımı modern bir minimalizm hissiyatı uyandırıyor.

İlginizi Çekebilir  Bisiklet sürücülerine temiz hava sağlayan ilginç ürün; Iwind

Garajdaki en göze çarpan bölümse ışık duvarı olarak işaret ediliyor. Hollandalı sanatçı Maurits Cornelis Escher’in çalışmalarından ilham alınarak tasarlanan bu bölümde şehrin silüeti farklı geometrik şekillerle yansıtılmaya çalışılıyor. Yapı deneyimin yanında işlevselliğiyle de kent sakinleri için kısa sürede hayati derecede önemli hale geldi. Tek seferde yaklaşık 8.000 bisikleti barındıracak kadar büyük olan yapının, kentsel mobilite ağında ikonik bir sembol haline geldiğini de söylemek mümkün.

İlginizi Çekebilir  25 yıllık araştırma; şehir içinde bisiklet kullanmak ömrü uzatıyor

Silo Kreatif Direktörü Rene Stoneman yapıyı; “Kullandığımız ışık ve mekansal kimlik uygulaması tesisin daha geniş görünmesini sağlıyor. Tasarlanan görsel müdahaleler de sezgisel yönlendirmeyi destekleyecek şekilde konumlandırıldı. Bu da kullanıcılara gün sonunda bisikletlerini bulma konusunda kolaylık sağlıyor.” cümleleriyle ifade ediyor. Garajın çıkış noktaları farklı merkez noktalarına entegre edilecek.

İlginizi çekebilir

Koronavirüs ve bisiklet sürecini mercek altına aldık