Yapımı tartışmalı Hunutlu Termik Santrali için Ekosfer Derneği yazılı bir açıklama yayınladı.

Bir süre önce Adana’nın Yumurtalık ilçesinde koruma altına alınan Sugözü Kumsalı’na termik santral yapımına başlandı. Yeşil Deniz Kaplumbağası’nın en önemli üreme alanlarından olan kumsala tehdit devam ediyor. Çin firması Şanghay Elektrik tarafından inşaatı devam eden termik santral 2022’de faaliyete geçmesi bekleniyor. Ekosfer Derneği, Türkiye’de geçen yıl elektrik üretiminin yüzde 40’a yakınını kömürden sağladığını, bu sebeple havanın kirlendiğini, sel, hortum, kuraklık gibi iklim krizi kaynaklı aşırı hava olaylarının sayısının ve şiddetinin arttığını vurgulayan bir yazılı açıklama yayınladı.

Hunutlu Termik Santrali kötü senaryoları beraberinde getirecek

Açıklamada, Sağlık ve Çevre Birliği ile Enerji ve Temiz Hava Araştırma Merkezi’nin araştırmasına da yer verildi. Araştırmaya göre, santral faaliyete geçtiği takdirde 2 bin kişinin hava kirliliği nedeniyle erken ölümüne neden olacak. Açıklamanın devamında; “Kömür yakılmasıyla atmosfere bırakılacak seragazları da iklim krizini körükleyecek” ifadeleri dikkat çekti. Ekosfer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Gürbüz, Türkiye’nin kurulu gücünün 92 bin megavata yaklaştığını, en yüksek (puant) talebin ise bu rakamın neredeyse yarısında seyrettiğini belirtti. Açıklamalarına devam eden Gürbüz; “Kurulu birçok santralin tam kapasiteyle çalışmadığı hatta teşviklerle ayakta durduğu bir dönemdeyiz. Türkiye yeni santral yapmadan elektrik ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek bir kapasiteye sahip. Bu plansız gelişmeyi avantaja çevirmek mümkün. Yeni termik santral yapmadan, nükleer gibi bir belaya bulaşmadan, enerji verimliliğini ve yenilenebilir enerji kaynaklarını devreye sokarak bir enerji dönüşümü gerçekleştirebiliriz.” dedi.

İlginizi Çekebilir  Kampanya başlatıldı; Hunutlu Termik Santrali çevre gündeminde

Gürbüz, firmanın verdiği bilgilere göre, Adana’da kurulmak istenen 1320 megavatlık dev kömür santralinin, inşaat tamamlandıktan sonra sadece 500 kişiye iş sağlanacağını da belirtti. Sözlerine devam eden Gürbüz; “En mütevazı araştırmalara göre Adana’da kömür yerine Güneş santrali kurulsa yaklaşık yedi kat daha fazla kişiye iş sağlanabilir. Güneş panellerinin imalatı da Türkiye’de yapılırsa bu 11 kata kadar çıkabilir” sözleriyle ifade etti. Hunutlu Termik Santrali’nin yapımına ilişkin çok sayıda çevre derneği, santralin halk sağlığını ve diğer canlıların yaşamını tehdit ettiği gerekçesiyle inşaatının durdurulması için 30 bine yakın imza topladı.