Adana’nın Yumurtalık ilçesinde yapılmak istenen Hunutlu Termik Santrali inşaatının durdurulmasına ilişkin 17 sivil toplum kuruluşu biraraya gelerek #AdanayaTemizHava kampayası başlattı.

Adana’nın Yumurtalık ilçesi Sugözü Kumsalı’nda ithal kömürle çalışacak Hunutlu Termik Santrali inşaatının bir an önce durdurulmasına yönelik Çevre örgütleri ve meslek odaları, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na çağrı yaptı. Kuruluşlar, buranın ve İskenderun Körfezi’nin bir termik santral daha kaldıramayacağına dair önemli açıklamalarda bulundu. Santralin Sağlık Etki Değerlendirmesi ve tüm körfezi kapsayan kümülatif hava kirliliği modellemesi araştırılıp yapılmadan inşaatının başlatıldığını belirten kuruluşlar santral inşaatının durdurulması talep etti.

Hunutlu Termik Santrali kanser vakalarını artırabilir

Çin merkezli Şanghay Elektrik tarafından Adana’ya kurulan termik santralin ÇED Raporu’nda ölçülen hava kirliliği verileri ulusal limit değerlerini karşılamıyor. #AdanayaTemizHava kampanyasını başlatan 17 kuruluş bu santralin ÇED olumlu kararının bu nedenle geçerli olmadığına dikkat çekti. Bu santralin neden olacağı hava kirliliğinin koronavirüs salgınıyla insan sağlığı üzerinde olumsuz etkilerinin yaşanacağına vurgu yapıldı. Kuruluşlar, nüfus yoğunluğunun yoğun olduğu Adana’da 2019 yılında hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü sınır değerlerinin altında olmasından ötürü 2 bin 72 ölümün yaşanmayacağını da belirtti.

Bu da Adana’da her 5 kişiden 1’inin hava kirliliğine bağlı sebeplerden hayatını kaybettiği anlamına geliyor. Genele bakacak olursak Türkiye’de güncel veriler dış ortam hava kirliliğinden yılda yaklaşık olarak 52 bin erken ölümün yaşandığını gösteriyor.
İki milyondan fazla nüfusa sahip Adana, Çevre Mühendisleri Odası’nın yayımlanan en güncel Hava Kirliliği Raporu’na göre, 2019 yılında 236 gün boyunca kirli hava soludu. Adana’nın merkezinde aynı yıl ölçülen PM10 hava kirleticisinin, Türkiye’de belirlenmiş ulusal kirlilik limitlerinin iki, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği limitlerin dört katı üzerinde olduğu da belirtildi. Kömürlü termik santraller ve ağır sanayinin bulunduğu İskenderun Körfezi’nde birçok istasyonda hava kirliliğine ilişkin anlık veri akışı sağlanamıyor. Bölgede bulunan termik santrallerin baca gazı ölçümlerinin sonuçları talep edilse dahi kimseyle paylaşılmıyor.

İlginizi Çekebilir  Yüksek hava kirliliğinin koronavirüs ölümlerine etkisi

Kuruluşlar Adana’daki hiçbir istasyonda en tehlikeli hava kirleticisi olan PM2,5’in ölçülmediğini de belirtti.Doğu Akdeniz Çevre Platformu gönüllü avukatı İsmail Hakkı Atal; “Santral projesinin lisans iptaline karşı açtığımız davada sunulan bilirkişi raporuna göre, Hunutlu projesine çok yakın mesafede bulunan Sugözü Kömürlü Termik Santrali’nin 2003 yılında faaliyete geçmesinin ardından, 2009-2014 yılları arasında kanser vakaları 11 kat, kanser türleri ise yüzde 275 oranında arttı dedi.

Tabi tüm bu olumsuz gelişmeler Adana’da bulunan narenciye ağaçlarını da etkiledi. Adana Çevre ve Tüketici Koruma Derneği Başkanı Dr. Sadun Bölükbaşı; “İklimin ve havanın değiştiğini burada birebir yaşıyoruz. 15 yaşındaki yüzlerce narenciye ağacı kuruduğu için bu yıl hepsini sökmek zorunda kalacağız. Bu verimli topraklar bir termik santral daha kaldıracak durumda değil” ifadelerini kullandı. İklim ve havada yaşanan olumsuz değişikliklerle birlikte toprağın ve birçok mahsulün de etkilenmemesi imkansız.

Eğer bir santral daha kurulur ve işletilirse tüm bu etkiler fazlasıyla artacak mutlaka geri dönüşleri de yıpratıcı olacaktır. change.org üzerinden başlatılan imza kampanyasına destek veren 17 kuruluş ise; Adana Çevre ve Tüketici Koruma Derneği, Adana Tabip Odası, Adana Ziraat Mühendisleri Odası, Antakya Çevre Koruma Derneği, CAN (Avrupa İklim Eylem Ağı) Europe, Doğu Akdeniz Çevre Platformu, Ekosfer Derneği, Erzin Çevre ve Tarihi Varlıkları Koruma Derneği, Erzin Yeşilkent Sulama Kooperatifi, HEAL (Sağlık ve Çevre Birliği), İskenderun Çevre Koruma Derneği, Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği, Tarsus Çevre Koruma Kültür ve Sanat Merkezi, TEMA Vakfı, WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı), Yuva Derneği, 350.org.