Elektrik adımlarını hızlandırma konusunda ciddi adımlar ayan Hyundai grubu, bu kez yatırım rotasını İngiltere’ye çevirdi.

Kısa süre önce elektrikli otomobil yatırımını duyuran KIA, önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu sınıfta seyredecek 11 yeni modelle karşımızda olacak. Grubun çatısı konumunda olan ve halihazırda elektrikli Kona ile ivme yakalayan Hyundai için de bizleri benzer bir süreç bekliyor. Binek sınıfta atılan bu adımların destekçesini ise şüphesiz toplu ulaşım başta olmak üzere ticari faaliyet odaklı sınıf olacak. Bugün gerçekleştirilen duyuruyla birlikte 100 milyon euroluk dev bir yatırım açıklayan Kore merkezli grup, İngiliz Arrival ile ortaklığa gidecek.

1/3

Hyundai grubu ve Arrival altyapı ortaklığına gidecek

Son yıllarda bu sınıfta adından söz ettirmeye başlayan Arrival, aslında gündemi yakından takip edenlerin anımsayabileceği bir isim. İlk olarak 2018’de başlayan bu yükseliş sürecinde UPS ve Royal Mail gibi önemli kargo şirketleri, Arrival’ın geliştirdiği elektrikli taşıma araçlarından sipariş verdiklerini duyurmuştu. 2015 yılında kurulan şirketin Generation 2 olarak isimlendirdiği bu araçlar tek seferde 240 kilometrenin üzerinde menzil kat edebilme yeteneğine sahip. Şasi ve gövde panellerinin tamamı hafif alaşımdan üretilen Gen 2’lerde yaya ve bisiklet algılama gibi binek pek çok elektronik destek asistanı da standart olarak sunuluyor.

KIA ve Hyundai ikilisinin İngiliz şirkete yaptığı bu yatırımla birlikte, Gen 2’nin altyapısına erişim imkanları olacak. Oldukça esnek yapıda olan bu altyapı, Kore merkezli ikilinin mühendisleriyle geliştirilerek yeni dönemin elektrikli ticari araçları olarak kullanıcılara sunulacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hyundai AR-GE Departman Başkanı Albert Biermann; “Avrupa’daki çevre dostu araç pazarının hızla büyümesini bekleniyoruz. Arrival ile gerçekleştirdiğimiz bu ortaklık sayesinde rekabette önemli bir avantaj elde edebileceğiz.” ifadelerine yer verdi.