Yaklaşık 1,5 yıldır yollarda olan Hyundai Kona Electric, direksiyonu Tibet’e kırarak bir elektrikli otomobilin çıktığı en yüksek noktayı hedef aldı.

Kompakt SUV sınıfında markasını temsil eden Kona, tanıtıldığı ilk günden itibaren tasarım karakteriyle ailenin tüm üyelerinden ayrıldı. Kendinden sonra gelen Santa Fe gibi diğer modellerin karakterleriyle ilgili ipuçları da barındıran Kona’yı ayrı bir kulvara taşıyan elektrik versiyonuyla ise 2018 yılı içerisinde tanıştık. Ioniq ailesinin ardından elektrik alanıda atılan önemli adımlardan birisi olan Hyundai Kona Electric, vadettiği değerlerle de kullanıcınların ilgisini çekmeyi başardı. Bugün ise bu ilgiyi bambaşka bir noktaya taşıyacak bir dünya rekoruyla karşımıza çıkıyor.

1/4

Hyundai Kona Electric dünya rekoru hakkında detaylar

Hyundai’nin dünya rekoru noktasında kendisine belirlediği hedef aslında bu zamana kada gördüklerimizden biraz farklı. Söz konusu bir elektrikli model olduğu için akıllara ilk gelen şey menzil noktasında denemeler oluyor. Koreli üreticinin Kona ile belirlediği plan ise, bir elektrikli otomobille erişilebilen en yüksek nokta üzerine karşımıza çıkıyor. Bunun için Tibet’in yolunu tutan ekip, deniz seviyesinden 5.731 metre yukarı tırmanarak Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırıyor.

Bu yolculukla taşınabilir şarj noktaları üzerinden batarya dolumu yapılan Kona, sahip olduğu menzil değeriyle bu rekoru çok da zor bir hale getirmiyor. Giriş versiyonunda, 135 PS güç, 395 Nm torkla gelen paketiyle gelen Kona Electric, bir üst pakette ise 204 PS güç ve 470 kilometre menzille kullanıcılara sunuluyor. 100 kW’lık hızlı şarj kaynağı ile 54 dakikalık sürede yüzde 80 doluluğa erişilebilen otomobili standart kaynaklardan ise 6 saat ile 9 saat arasında şarj etmek mümkün.