Avusturya’da 21.600 metrekarelik bir alan inşa edileceği açıklanan IKEA mağazası, günümüz dünya gerekliliklerine dikkat çekmesiyle ön plana çıkıyor.

Minimalist felsefeyle İskandinav tasarımını bir araya getirmesiyle akıllarımızda yer edinen IKEA, bugün Türkiye’de de önemli bir pazara sahip. Ülkenin farklı bölgelerinde konumlandırdığı mağazalar ile alışveriş ile yaşamı bir araya getiren konseptlerle karşımıza çıkan İsveç merkezli marka şu günlerde yine yüzümüzü tebessüm ettiren bir projeyle gündemde. Günümüz şehir içi ulaşım trendlerini doğrudan baz alarak geliştirilen yeni bir mağaza için düğmeye basan IKEA, felsefesini bu kez doğrudan dış mekan tasarımıyla yansıtacak. Sadece bisikletli ve yayalara özel olacağı açıklanan mağaza otomobiller için park yeri bulunmayacak.

1/4

IKEA felsefesi mağazanın her yerinde kendini gösterecek

Avusturya’nın başkenti Viyana‘da konumlandırılacağı açıklanan bu “yeşil mağaza”nın tasarım geliştirme süreci, yerel bir şirket olan Querkraft Mimarlık tarafından üstleniliyor. Halihazırda konsept çizimleri paylaşılan binanın yapısıysa adını doğrudan yansıtır nitelikte. Dışarıdan bakıldığına içerisinin görünebildiği açık mimaride tasarlanan mağazada kelimenin tam anlamıyla bitkilerle donatılacak.

160’a varan bir ağaç popülasyonunu barındırması planlanan tasarımda, sürdürülebilirlik vurgusu da dikkat çekiyor. Mağaza halihazırdaki IKEA yapılarında olduğu gibi gastronomik faaliyetleri de içerisinde barındıracak. Yine tasarım gereği alan kullanımı konusunda oldukça esnek değişikliklere imkan veren yapı, farklı konseptlerin sergilenmesine de izin veriyor. 7 Ocak itibarıyla inşaat süreci başlayan yapının 2021‘de tamamen hazır olması bekleniyor.