İklim değişikliği için bilim adamları tarafından kaya tozu uygulaması geliştirildi.

Nature dergisinde yer alan rapora göre, kaya tozu atmosferde bulunan karbondioksiti emerek iklim değişikliğinin yavaşlamasına yardımcı oluyor. Buna göre, uygulama atmosferdeki karbondioksiti emmeye yardımcı olması için tarım arazilerine kaya tozunun yayılmasını içeriyor. Bazalt ve diğer silikatlar gibi kayalar ezildiğinde ve toprağa karıştığında, karbondioksit ile çözünüp reaksiyona girerek karbonatlar oluşturuyor ve karbondioksidi emiyor.

Kaya tozu uygulaması iklim değişikliği için en ucuz ve pratik yöntem olabilir

Bilim adamları karbondioksit ile başa çıkmada bu uygulamayı ilk defa sunuyor fakat bu yöntem yeni bir kavram değil. Normalde  çiftçiler toprakta asitleşmeyi azaltmak için kireçtaşı kullanıyorlar Tarımda kireçtaşı kullanmak verimi artırmaya yardımcı oluyor. Bilim adamlarınca geliştirilen kayaların ayrıştırılma tekniği benimsenirse, çiftçiler topraklarına başka tür kaya tozu ekleyebilirler. Araştırmaya göre, bu yöntemle her yıl atmosferde ‘2 milyar metrik tona’ kadar karbondioksit tutulmasına yardımcı olabilecek. Bu da Almanya ve Japonya’nın toplam emisyonlarına eşit geliyor. İlginç bir şekilde bu teknik, geleneksel karbon yakalama yöntemlerinden çok daha ucuz. Karbon emisyonlarının tüm dünya için büyük bir sorun olduğu düşünüldüğünde, bu teknik tünelin sonundaki ışık niteliğinde.

İlginizi Çekebilir  Atık karbondioksit gazını kullanılabilir ürünlere dönüştürecek bilimsel çalışma

Çalışmanın arkasındaki bilim adamları, 1 ton karbondioksit yakalamanın maliyetinin Hindistan, Çin, Meksika, Endonezya ve Brezilya gibi ülkelerde 55 dolar düşük olabileceğini söylüyor. ABD, Kanada ve Avrupa için, elektrik direnç kaynağı (ERW) ile ‘bir metrik ton’ karbondioksit yakalamanın maliyeti yaklaşık olarak 160 dolara denk geliyor. Bilim adamları, ERW için bazaltın en uygun kaya olarak kullanılmasını öneriyorlar. Bazaltın çoğu madende bir yan ürün olarak üretildiğini göz önüne alırsak, bu şekilde tarım arazilerinde kolayca kullanılabilir. Ayrıca, çok fazla karbondioksit salınımı gerçekleştiren ülkeler ERW tekniği için en uygun adaylar olarak karşımıza çıkıyor. Çin Hindistan ve ABD gibi ülkeler, atmosferdeki fazla karbondioksiti yakalamak için büyük tarım alanlarına da sahipler.