Toronto Üniversitesi’ndeki bilim adamları tarafından yürütülen çalışmada, iklim değişikliği etkisinin bu hızda devam etmesi sonucu Kutup Ayısı popülasyonunu bu yüzyılın sonunda keskin bir düşüş bekliyor.

İklim değişikliği etkisel bazda bakıldığında insanlar kadar hayvanların da yaşam alanlarına etki eder konumda. Özellikle Antarktika ve Kuzey Kutbu bölgesini son birkaç yılda tarihinin en sıcak dönemlerini yaşadığı haberleriyle çokça gündemde görüyoruz. Bu senaryonun bir sonucu olarak bölgede gerçekleşen dramatik buzul kayıpları uzun zamandır kutup ayıları için ciddi sorunlara sebebiyet veriyor.

İlginizi Çekebilir  Buz yerine çamur; Antarktika penguenleri küresel ısınma nedeniyle zor durumda [Video]

Her geçen gün yaşam alanlarını kaybeden doğal dengenin bu önemli canlıları için artık nesillerinin sonlanacağına dair senaryolar bile konuşulmaya başlandı. Nitekim bilim adamları tarafından gerçekleştirilen yeni çalışmada, buzulların düşüşü ve bunun avlanma alışkanlık eğrileri gibi maddeleri şu anki ilerle hızı üzerinden Kutup ayıları için zaman çizelgesi oluşturuldu. Eğer iklim değişikliği hız kesmeden devam ederse, bu canlıların popülasyonlarında 2100 yılına kadar çok ciddi bir azalma meydana gelecek.

İklim değişikliği hızı 2100 yılında büyük kayıplara sebep olacak

Kutup Ayıları’nın zamanlarının çoğunu Arktik Okyanusu’ndaki buzullarda geçirdiği biliniyor. Buzullarda yaşanan düşüşle orantılı olarak habitatların daralan bu canlıların günümüzde hayatta kalmak için ekstra bir mücadele verdiğini görüyoruz. Nitekim kaynaklarda Dünya Yaban Hayatı Fonu tarafından “savunmasız” olarak listelendiklerini de biliniyor. Toronto Üniversitesi‘ndeki bilim adamları tarafından yürütülen bu çalışma, deniz buzundaki düşüş ve hayatta kalma yetenekleri arasındaki ilişkiyi daha önce benzeri görülmemiş bir şekilde inceleyerek çok daha nitelikli bir tablo ortaya koyuyor.

Çalışmanın Başyazarı Peter Molnar.”Bu durum Kutup Ayıları’nın sağlıklı üreme ve hayatta kalma yeteneklerini de doğrudan etkileyecek

Çalışmada Kutup Ayıları’nın, buzullar kaybolduktan sonra, yemek ve diğer yaşam koşullarının zora girdiği senaryoda yavrularını ne kadar yaşatabilecekleri ve besleyebilecekleri modelleniyor. Bu modelleme araştırmacılara, tüm Kutup Ayısı popülasyonlarının yaklaşık yüzde 80’inde üreme ve hayatta kalma gibi gelecek odaklı veriler sağlıyor. Küresel ısınmanın bu şekilde devam ettiği senaryonun da araştırma verileriyle birleştirilmesiyle, Kutup Ayısı popülasyonunun çoğunda bu yüzyılın sonu itibarıyla tam anlamıyla bir çöküş yaşanacak. Bu canlıları, yiyeceksiz daha uzun sürelere katlanmak zorunluluğu da maalesef önümüzdeki süreçte bekliyor.

İlginizi Çekebilir  Antarktika'daki buzul erimesine dikkat çeken koltuk tasarımı

Yaptıkları çalışmayla ilgili açıklamalarda bulunan Peter Molnar; “Kutup ayılarının geleceğine dair tahminlerimiz korkunç gibi görünse de iyimser bile olabilir. Bunun nedenini şöyle açıklayabilirim. Örneğin, bizim çalışmamızda kutup ayılarının aç kaldıkları dönemi mevcut vücut enerjilerini en uygun şekilde kullanacakları senaryosu üzerine kurarak değerlendirdik. Eğer durum böyle değil ise, gerçek bizim tahminlerimizden daha da kötü olabilir.” diyerek sürecin önemini bir kez daha vurguladı.