İnsan faaliyetlerinden kaynaklanan iklim değişikliğinin, hastalık taşıyan sivrisinek Aedes aegypti türünün yayılma hızını artırdığı belirtildi.

İklim değişikliği birçok canlı türünün yaşam koşullarını değiştiriyor. Bunlara sivrisinekler de dahil olunca durum sanıldığından daha tehlikeli olabilir. Yükselen sıcaklıkların bu canlı türlerinin uygun habitatlar üzerindeki etkisini modelleyen yeni bir çalışma yapıldı. Bu durum hastalık taşıyıcı sivrisinekler için de geçerli. Aedes aegypti türü, başlangıçta tropikal ve subtropikal bölgelerde bulunuyorken, şimdi Antarktika dışındaki neredeyse tüm kıtalarda görülebiliyor. Özellikle istilacı bir tür olan Aedes hastalık taşıyıcı sivrisinekler 10 yıl içinde Güney Avrupa’da daha yaygın hale gelebileceği ön görülüyor.

Hastalık taşıyan Aedes aegypti sivrisinek türü Avrupa’da görülebilir

Hastalık taşıyıcı türler, sarı humma dahil olmak üzere birçok hastalığın hızlı birşekilde yayılmasına neden olabiliyor. Imperial College London ve Tel Aviv Üniversitesi’ndeki bilim adamları özellikle tropikal ve alt tropikal iklimlerde yaşayan Aedes aegypti için artan küresel sıcaklıklarla birlikte yaşam koşulları, etki alanları ve ölümcül olma riskine karşı bir dizi araştırma yapıyor. Araştırmacılar, araştırmalarına sıcaklığın yumurta, larva, ve yetişkin olma aşamalarında bu türleri nasıl etkilediğini gözlemlemeye başladılar. Bu gözlemler daha sonra türlerin belirli bir hava koşullarında yaşam döngülerini ne kadar etkili bir şekilde tamamlayabileceklerini içeriyor.

1950’den 2050’ye kadar dünya sıcaklığı ve yağış üzerine tarihsel veriler ve tahminlerle Aedes türlerinin farklı yerlerde ne kadar etkili bir şekilde büyüyebileceğini ve çoğaltılabileceğini araştırdılar. Veriler ve tahminlerle ortaya çıkartılan sonuçlar, biri emisyonlarda önemli kesintilerin yapıldığı ve diğerinin hiç bir işlem yapılmadığı iki iklim değişikliği senaryosuna dayanıyor. Bilim adamlarına göre dünya, 1950 ve 2000 yılları arasında, Aedes türleri için yılda yüzde 1,5 oranında daha uygun hale geldi. Araştırmalara yansıyan sonuçlara göre, emisyon kesintileri olsaydı 2050 yılına kadar yılda yüzde 3,2 mil yükselebilir. Tabi şuanki senaryoya göre, on yılda yüzde 4,4 kadar artabilir.

İlginizi Çekebilir  Küresel ısınmanın bedeli; ornitorenk türü tehlike altında

Imperial College Londra’dan Dr Kris Murray; “Bu çalışma şu anda sera gazı emisyonlarını engellememenin potansiyel uzun vadeli maliyetlerini ortaya çıkarmaya yardımcı oluyor. Sonuçlarımız, bu sivrisinek türünün dünyadaki son iklim değişikliğinden şimdiden yararlandığını gösteriyor. Ancak uygunluktaki bu artış şimdi de hızlanmaya başlıyor. Önemli emisyon kesintilerinin yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini tahmin ediyoruz.” diyor. Ekibin hesaplamalarına göre, hastalık taşıyan türlerin, 2050 yılına kadar yılda altı kilometre (3,7 mil) ilerlediğini gösteriyor. Bu da tarihsel rakamlardan 3,5 kat daha hızlı olduğu anlamına geliyor. Değişen iklim koşulları eş değer şekilde birçok canlının da yaşamını olumsuz olarak etkiliyor. İklim değişikliğiyle mücadele etmek için hergün daha çok sebebimiz var. Hastalık taşıyan bu türler de artık buna dahil oluyor. Tıpkı tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs gibi. Geleceğimizi bugün yaptığımız tercihlerimizle, alışkanlıklarımızla değiştirebiliriz.