Yeni bir çalışma sonucuna göre iklim değişikliğinin Brezilya’da kahve üretimini gelecek yıllarda tehlikeye sokabileceğini ön gördü.

Kahve, tüm dünyadan bir çok insan için neredeyse su kadar vazgeçilmez bir öneme sahip. Peki iklim değişikliği aynı hızda ilerlemeye devam ederse karşımıza çıkabilecek tüm sorunların arasında kahve üretiminin de biteceğini söylersek ne dersiniz? Ön görülen çalışmalarda, Brezilya’nın Matas de Minas Gerais’in güneydoğu dağlık alanları ve Montanhas’ın da Espírito Santo’nun 2050’de ortalama sıcaklığının 1.7 santigrat derece artacağını ve yıllık yağışın mevcut 1.257 milimetreden 1.199 milimetreye düşeceğini tahmin ediyor. Tüm bu veriler, kahve üretimi için önemli olan bu alanda yüzde 60’lık bir azalma anlamına geliyor. Haliyle durum kahve sektörüyle ilgili binlerce geçim kaynağını olumsuz yönde etkileyecek. Ancak çalışmalar çözüm odaklı hala devam etmekte.

1/5
İlginizi Çekebilir  Sürdürülebilir tekstilde beyaz altın; pamuk üretimi

İklim değişikliğinin kahve üretimi üzerinde ki etikisi ve çözüm yolları

Dünyada yaklaşık 25 milyon kahve üreticisi var ve Afrika, Mesoamerica ve Güney Amerika‘da yüz milyon insanın geçim kaynağının kahve üretimine bağlı olduğu tahmin ediliyor. Araştırmacılar çözümü ise ; Kahve üretiminin bölgedeki sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmanın merkezinde olduğunu ve küçük ölçekli çiftçileri, hükümeti, politikacıları iklim değişikliği etkilerinin neden olduğu tehdide karşı koymak ve bölgedeki tarımsal ormancılık sistemlerini uygulamak için güçlerini birleştirmelidir cümleleriyle ifade ediyor. Bu sorunun çözümü, günlük sıcaklığı kontrol etmek için ekinlerin yanında ağaçların dikildiği bir tarım arazisi ile mümkün yani diğer bir adıyla tarımsal ormancılıktır.

Yüzde 50 oranındaki gölge seviyelerinin, günlük sıcaklıkları 2-3 derece düşürebildiği çalışmalarda sabit. Son çalışma, tarımsal ormancılık sisteminin şu anda kahve üretimi için yüzde 75’lik bir alanın korunmasına yardımcı olabileceğini ortaya koyuyor. Çalışmalar gösteriyorki tarımsal ormancılık uygulanırsa, 800 ila 1.200 metre yükseklikteki bölgelerin kahve üretimi için ideal bir üretim alanı olabilecek.