Günden güne erime hızında geri dönüşü olmayan bir artış görülen Antarktika buzullarında iklim acil durumuna dikkat çekmek isten bir ingiliz yüzücü toplamda 10 dakika suda yüzdü.

Küresel anlamda yaşanan iklim acil durumuna bağlı artan sıcaklıklar son yıllarda buzulları da çok daha fazla etkiliyor. Geçtiğimiz yıl Kaliforniya ve Utrecht üniversiteleri ile ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Jet İtiş Laboratuvarı‘nın ortaklaşa yapmış olduğu araştırmada Antarktika‘daki buzulların erime hızının geri dönüşü olmayan seviyelere dayandığını gösteriyor. İklim krizine ve buzulların hızla erimesine dikkat çekmek isteyen 50 yaşındaki İngiliz Lewis Pugh, Doğu Antarktika‘da yüzen ilk kişi oldu. Hiç kimsenin Antarktika’nın eriyen buzullarını unutmasını istemediğini belirten Pugh, eylemini 23 Ocak‘ta Doğu Antarktika’da bulunan supraglacial göllerinden birinde gerçekleştirdi.

1/3

Antarktika yüzmek çılgınca bir fikirden fazlası

Bölgedeki bu buzul göller okyanus tabakasının üzerinde asılı kalan kısımda yukarıdan eriyip oluşan buzul gölleri olarak biliniyor. Bu durum da onları deniz tabanına dayanmadığı için herhangi bir kırılmaya karşıda dayanıksız hale getiriyor. 32F‘ın (0’ın altında) biraz altında olan suya atlayarak 10 dakika yüzmeyi başaran 50 yaşındaki yüzücü kanalda gezinirken bir barça buzul çatlamasına da denk geldi.

New York Üniversitesi’nden David Holland; Bu sıcak suyun Thwaites topraklama bölgesi boyunca kaydedilmiş olması, küresel deniz seviyesinin yükselmesinde durdurulamaz bir geri çekilme olabileceğini gösteriyor

Gezegenimizin korunması için tüm ulusların derhal harekete geçmesi gerektiği çağrısında bulunan Pugh, iklim acil durumununa dikkat çekmek için yüzdüğünü ve bunun bölgenin doğusundaki deniz koruma alanı için yapılan bir kampanyanın parçası olduğunu belirtti. Batı Antarktika‘da Thwaites Buzulunda aşağıdan ilk gözlemlerini yapan bilim adamları, buzulun altındaki sıcaklıkların deniz suyunun donma noktasından 2 derece (f) üzerinde ölçüyor. Florida büyüklüğüne sahip Thwaites Buzulu, Batı Buz tabakasını da bir arada tutuyor. Gelecek yıllarda sadece burada olabilecek bir çöküz denizden yaklaşık 3 fit yükselmeye neden olabilir.