İklim krizi için yeni bir dönüm noktası olabilir; Havai’deki dünyanın en eski ölçüm istasyonunda karbondioksit seviyeleri, endişe verici yüksekliğe ulaştı.

1958’den beri atmosferdeki ppm cinsinden karbondioksit ölçümü yapan Mauna Loa Gözlemevi, 11 Mayıs’taki raporunda havada 415.26 ppm değerini gördüğünü duyurdu. Bu rakamın insanlık tarihinden bu yana görülen en yüksek değer olduğu düşünülüyor. Gözlemevi, uzak Pasifik adalarındaki hava kalitesini test etmek için inşa edildi. Kıtalardan ve kirlilikten uzak bulunduğu için, bölgede sonuçlara müdahale edebilecek bitki örtüsü yok. Ölçümler, insan aktivitesinin bir sonucu olarak atmosferdeki Karbondioksit seviyelerindeki hızlı artışı gösteren Keeling eğrisini oluşturuyor. 1958 ölçümleri, Mart 1958’de karbondioksit konsantrasyonunun 313 ppm olduğunu ve Mayıs 2013’e kadar 400 ppm’e yükseldiğini gösterdi.

İklim krizine tüm dünyada benzeri görülmemiş değişiklikleri gerektiriyor

Meteorolog Eric Holthouse, Mauna Loa’daki enstitünün ölçümlerini twitterdan retweetledi ve şöyle dedi: “Bu, insanlık tarihinde ilk kez gezegenimizin atmosferinin 415 ppm’den fazla karbondioksite sahip olduğunu gösteriyor. Sadece kayıtlı tarihte değil, 10 bin yıl önce tarımın icadından beri de değil. Modern insanlardan önce, milyonlarca yıl önce vardı.” Karbondioksit konsantrasyonlarının bu kadar yüksek olduğu son kez 2.5-5 milyon yıl önce orta Pliyosen çağında olduğu tahmin ediliyor. Bu dönemde, küresel sıcaklıklar bugünkünden 2-3 derece daha yüksekti, küresel deniz seviyeleri en az 25 metre daha yüksekti ve Kuzey Kutbu’ndaki buzullar geri çekildi.

İlginizi Çekebilir  Hayvancılık ve süt sektörünün iklim krizine etkisi

2015 yılında çoğu ülke tarafından imzalanan Paris iklim anlaşması, ortalama küresel sıcaklık artışlarını sanayi öncesi dönemin 1.5 derece üzerinde sınırlamak için tasarlandı. Ancak Birleşmiş Milletler’in bilimsel organı Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli‘nin geçen yılki raporda, karbondioksit ve diğer sera gazlarının ciddi miktarlarda atmosfere salındığını gösteriyor. Şuanda rapor 2030 ve 2052 yılları arasındak 1,5 derecelik ısınmanın hedeflendiğini gösteriyor. Ve eğer sıcaklık bu şekilde artmaya devam ederse yüzyılın sonunda 3 dereceye ulaşacak. Rapor, 2 derece sıcaklığa ulaştığımızda, dünyanın çok farklı bir yer olacağını gösteriyor.

İlginizi Çekebilir  Atık karbondioksit gazını kullanılabilir ürünlere dönüştürecek bilimsel çalışma

Buna göre, okyanuslarda neredeyse hiç mercan kayalığı kalmayacak, Kuzey Kutbunda yaz döneminde tamamen buzdan arınmış olacak ve yaşam alanları küçülen çok sayıda hayvan ve bitki soyu da tükenecek. Yıkıcı ısı dalgaları ve yangınlar daha sık hale gelecek ve dünyanın bazı yerleşim bölgelerinde yaşamın devamlılığı zorlaşacak. Raporda, özellikle deniz seviyesindeki Bangladeş ve Vietnam’ın yükselen kıyı bölgeleri, Kiribati ve Maldivler gibi ada bölgeleri, deniz seviyesinin yükselmesine açık olan alanlarda insanları olumsuz etkileyecek.

Yükselen sular milyonlarca insanı evlerinden edecek. Afrika, güneydoğu Asya, Orta ve Güney Amerika’da mahsul verimi düşecek. Raporun sonunda, “küresel ısınmanın 1.5 derece ile sınırlandırılması, toplumun her alanında hızlı, geniş kapsamlı ve benzeri görülmemiş değişiklikler gerektirecektir” sonucuna varıldı.