Özellikle atıksız yaşam felsefesini benimseyenlerin ilgisini çeken ileri dönüşüm odaklı tasarım fikirlerine, bu kez de Meksika’dan solar lamba projesi eklendi.

İleri dönüşüm felsefesi; ömrünü tamamlayan ve kullanılamayacak durumda olan her şeyin, asıl amacından farklı biçimde kullanılmak üzere yeniden düzenlenmesini ifade ediyor. Bu felsefe, yalnızca ürünler için geçerli değil elbette, binalar ya da aklınıza gelebilecek bir çok alana da uyarlanabiliyor.

Günümüzde, giderek artan biçimde bilinçlenmeye devam eden üretici ve tüketiciler için, sürdürülebilir ham maddelerden oluşan ürün tasarımları, eskiye oranla çok daha fazla önem kazanmaya başladı. Bu sevindirici bir haber tabii, ancak diğer yandan sürdürülebilen kaynakların verimli kullanılması da oldukça önemli bir konu. Dolayısıyla sıfırdan yaratılacak bir tasarım için, atık malzemelerden yararlanmak ve ileri dönüşüme hizmet eden ürünler üretmek, kaynaklarımızın çok daha verimli kullanılmasını da sağlıyor. Bu alanda karşımıza çıkan güneş enerjili lamba tasarımlarını sizin için araştırdık.

İleri Dönüşüm Felsefesiyle Tasarlanan Solar Lamba Projesinin Detayları

Meksika’daki Instituto Tecnológico de Monterrey‘den altı öğrenci, sınırlı elektriği bulunan izole kırsal alanlarda yaşayan insanlar için; çamur, fasulye ve kaktüs balçıklarından yapılmış düşük maliyetli güneş lambaları tasarladı. Moisés Hernández liderliğindeki Solar Lamba Projesi ile altı öğrenci, Meksika’nın kırsalında bulunan ince sazlar, hindistancevizi kabuğu ve maguey pulquero bitkisi gibi atık malzemelerden yapılmış altı farklı lamba geliştirdi.

Güneş pilleri ve LED teknolojisini kullanan lambalar, elektriğe sınırlı erişimi olan veya hiç erişimi olmayan izole kırsal alanlarda yaşayan yaklaşık yedi milyon Meksikalı’nın ihtiyacına sürdürülebilir bir çözüm öneriyor. İzlandalı sanatçı Olafur Eliasson‘ın tasarladığı güneş enerjisiyle çalışan Little Sun lambadan esinlenen Hernández ve öğrencileri; biyo-malzemeler ve düşük maliyetli üretim yöntemleri kullanarak mümkün olan en düşük karbon ayak izine sahip lambalar yaratmayı amaçladı.

İlginizi Çekebilir  Geri dönüştürülmüş plastik atıklardan üretilen taşınabilir şarj cihazı

Dezeen‘e konuşan Hernández solar lamba projesini, “Seçilen malzemelerin bazıları Eliasson’un plastik Little Sun’ı kadar uzun sürmeyecek olsa da, projenin amacı, yerel malzemeler kullanılarak kolayca üretilebilecek gövdeli lambalar tasarlamaktı. Bu şekilde, insanlar sadece basit elektronik bileşenlere ve güneş paneline ihtiyaç duyacaklardı. Bu proje ile niyetimiz kırsal alanlarda veya izole topluluklarda, lambaların ana gövdelerini yapmak için plastik enjeksiyon tesislerinin olmadığı yeni üretim yollarını aramaktı.” sözleriyle anlatıyor.

1/9

Solar Lamba İçin Altı Öğrencinin Kullandığı Malzemeler

Luis Fernando Sánchez Barrios’in Adobe güneş lambası çamur, geri dönüştürülmüş kağıt ve kaktüs balçığından üretildi. Tasarımcının söylediğine göre bu karışım pişmiş kile benzer bir madde sunuyor. Meksika’nın dört bir yanına dağılmış marjinal topluluklar için tasarlanan Barrios lamba, malzemeleriyle çevre bilincine referansta bulunuyor. Oscar Andrés Méndez Hernández, bir çalışma tezgahına ışık sağlamak için tasarlanan güneş lambası için doğal malzemeler düşünürken siyah fasülyeden yararlanmaya karar verdi.

İlginizi Çekebilir  Telveden geri dönüştürülen çevre dostu kahve fincanı

Rafael Sánchez Brizuela‘nın lambasının gövdesini oluşturmak için bir hindistan cevizi kabuğu kullanılırken; toz haline getirilmiş ve enjeksiyonla kaplanmış olan hayvan dokusu atığı, Naoto Ricardo Kobayashi Utsumoto‘nun yarı saydam, kahverengi renkli lambasını oluşturmak için kullanıldı.

Viridiana Palma Dominguez, lambasının gövdesini, içeriği pulque adı verilen alkollü bir içecek yapmak için kullanılan maguey pulquero bitkisinin kütikülünden ve derisinden yaptı.

Aniela Mayte Guerrero Hernández, Meksika’nın merkezinde yer alan ve daha çok ustalar tarafından kullanılan el yapımı hasırları kullanarak daha geleneksel malzemeler kullandı.