İleri dönüşüm, 1900’lerin başından beri bilinen bir kavram olsa da son yıllarda atıkları değerlendirme sürecinde gündemimiz de yer alıyor.

İleri dönüşüm,  yeni bir ürün almak yerine artık kullanılmayan ürünü biraz hayal gücüyle, yeni bir donanımla, yeni bir işlev verme eylemi. Bu şekilde kullanım ömrünü tamamlamış bir ürün, daha önce olduğundan daha pratik, değerli ve güzel hale gelebiliyor. Eski bir dolap veya sandalye ya da masa bir kat boya ve tamirle eskisinden daha tatminkar sağlıklı bir görünüme kavuşabiliyor. Son yıllarda özellikle paletlerden yataklar, koltuklar veya orta sehpalar tercih ediliyor. Bunun ev ekonomisine katkısı olduğu gibi çevreye de olumlu bir etkisi oluyor.

1/2

İleri Dönüşüm ve Geri Dönüşümün Sürdürülebilirliğe etkisi

İngilizcesi “upcycling” olarak adlandırılan ve birçok eşyayı yeniden hayata kazandıran bu sürdürülebilirlik sürecini yeniden üretme sanatı olarak da tanımlayabiliriz. İleri dönüşüm ile bir eşyayı yeniden üreterek, daha çok atık üretiminin önüne geçmiş oluyoruz. Birçok ülke ileri dönüşüm ve geri dönüşüm süreçlerini uyguluyor. Bu durum doğrudan enerji ve ham madde olarak ülke ekonomisine yeniden kazandırılıyor. Kaynakların uzun süre kullanımını ve yeniden kullanımını baz alan döngüsel ekonomi kullan-at şeklindeki doğrusal ekonominin de yerini alıyor. Ancak birçok insan ileri dönüşüm ve geri dönüşümün aynı olduğunu düşünüyor veya aradaki farkları bilmiyor.

İlginizi Çekebilir  Biradan gübreye dönüşüm; Guinness'den çevreci proje

Geri dönüşüm, genellikle plastik, kağıt, metal ve cam gibi tüketici malzemelerini alıyor ve parçalarına ayırıyor, böylece temel malzemeleri genellikle daha düşük kalitede yeni bir tüketici ürününe dönüştürülebiliyor. Bir öğeyi tersine çevirdiğinizde, malzemeleri bozmazsınız. Bir tişörtü keserek yeniden şekillendiriyor olabilirsiniz, ancak yine de aynı malzemelerden faydalanmış oluyorsunuz. Ayrıca, geri dönüştürülmüş ürün tipik olarak daha iyi veya orijinaliyle aynı kalitede oluyor. Fakat ileri dönüşüm kişisel yaratıcılık ve tasarımla şekillendiği için başka bir benzeri olmuyor. Yaratıcılık sürecindeki üretimde psikolojik olarak olumlu bir etki yaratıyor.