Geçtiğimiz hafta İngiltere’de içten yanmalı tüm araçların 2035’te yasaklanabileceği tartışması için Grant Shapps’ın BBC radyosuna yaptığı açıklamada, yasağın 12 yıl içinde gelebileceği ifade edildi

Ulaştırma sekreteri, hükümetin önerilenden üç yıl önce yani 2032‘de benzin ve dizel otomobil satışını yasaklayabileceğini belirtti. Yasakla ilgili tartışmaları körükleyen otomobil endüstrisi eleştiri konusunda bonkör davranıyor. Motor Taşıt Üreticileri ve Tüccarlar Derneği Genel Müdürü Mike Hawes, bu yasağın plansız bir tarih olduğunu belirtti. Konuyla ilgili benzinli ve elektrik gücüyle çalışan hibrit araçların kapsam dışı olması gerektiği savunuluyor. Hibrit araçlar, otomobil üreticileri tarafından karbon ayak izini azaltmanın önemli bir yolu olarak gösteriliyor.

İngiltere’de uygulanacak yasak şirketleri harekete geçirdi

Toyota ve Mercedes’in üst kuruluşu olan Daimler gibi çok sayıda şirket, AB’nin yüksek para cezalarından kaçınmak için hibrit modellere önem veriyor. 2019‘un üçüncü çeyreğinde, Ulaştırma Bakanlığı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 39 daha fazla elektrikli otomobilin trafiğe kaydedildiğini açıklaması da dikkat çeken noktalar arasında. Avrupalı üreticiler sattıkları araçların emisyonlarını azaltmak ve AB hedeflerini karşılamak için üretim planlamalarını tamamen elektrik ünitelerine odaklıyor. Hacim olarak dünyanın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen, 2023 sonuna kadar 1 milyon elektrikli araç satmayı planlıyor.