Londra’daki Heathrow Havalimanı, karbon nötr hale gelen dünyanın ilk büyük havacılık merkezlerinden biri olduğunu ve sıfır karbon yatırımını hedefleyen ilk şirket olduğunu duyurdu.

Küresel ısınma başlığı altında adını sıkça duymaya başladığımız İngiltere, bu kez Heathrow Havaliman için sıfır karbon hedefinden bahsetti. Geçtiğimiz son aylarda ülkenin en önemli gazetelerinden birisi olan The Guardian‘ın karbon nötr olma için reklam alma konusunda politikalarını değiştirmesi, ülkede başlatılan emisyonsuz sokak uygulaması gibi adımlara Londra’da bulunan Heathrow Havaalanı dahil oluyor. Yönetim tarafından yapılan açıklamada, havaalanının 2030’ların ortalarına kadar sıfır karbon olmayı hedeflediği duyuruldu.

Heathrow Havalimanı için netleşen yatırım detayları

Yapılan açıklamanın detaylarına baktığımızda Heathrow’un enerji verimliliğini artırmak ve yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanması için 100 milyon sterlinden fazla yatırım yapıldığını görüyoruz. Günümüz verileri ise havalimanı binalarından ve altyapısından kaynaklanan karbon emisyonlarının 1990 yılına kıyasla yüzde 93 oranında azalttığını gösteriyor. Proje elbette ki sadece bu bölgeyle sınırlı değil. Yönetim karbon nötr hedefi için aynı zamanda Endonezya ve Meksika’daki Doğrulanmış Karbon Standardı sertifikalı ağaç dikme projeleriyle emisyonlarını dengeleyecek. Havalimanında bulunan tüm araçlar ve küçük kamyonetlerini elektrikli ve kabloyla şarj edilebilir hibrit araçlarla değiştirmek de çalışmalar arasında.

İlginizi Çekebilir  Hava kirliliği savaşı; İngiltere'den kömür ve ıslak odun satışlarına yasaklama planı

Heathrow yönetimi, 2020 için çevre odaklı karbon tasarrufu projelerini başlatmak adına 1,8 milyon sterlin daha yatırım yapacak. Yapılacak ek yatırım, İklim Değişikliği Komitesi tarafından 43 mega ton karbon tasarrufu sağlama konusunda İngiltere’nin sahip olduğu ormanlık alanları ve tarım arazilerinin yeniden yapılanmasına destek olacak. Heathrow’dan gidecek ilk fon ile İskoçya’daki Ledmore’da yeni bir doğal orman yaratma projesi gerçekleştirilecek. Proje ormanlık alanların biyolojik çeşitlilik ve daha iyi toprak ve su kalitesi de dahil olmak üzere karbon dengelemesi sağlama fırsatlarını keşfetmeye yardımcı olacak.

Heathrow İcra Kurulu Başkanı John Holland-Kaye; Altyapımızı tamamen karbon nötr hale getirmek, sürdürülebilir havacılığın yeni çağına öncülük etmek için bir kilometre taşı. Şimdiki hedeflerimiz en geç 2050 yılına kadar emisyonlarda net sıfır sağlamak.