İskoçya merkezli bir girişimin ellerinden doğan K-Briq, inşaat sektörünün sürdürülebilirliği için temel taş niteliğindeki tuğla endüstrisine yön verebilecek niteliklerde.

Hayatımızda kapladığı yerden ötürü daha çok plastik üzerinden ön planda olan geri dönüşüm süreçlerinin biraz detayına indiğinizde ne kadar uçsuz bucaksız olduğunu görebilirsiniz. Ulaşım, enerji ve diğer pek çok endüstrinin olmazsa olmazı arasında yer alan bu felsefe, sürdürülebilir bir dünya için de kaçınılmaz. İskoçya merkezli bir girişim olan Kenoteq de geri dönüşüm dinamiklerinin inşaat sektöründe nasıl bir yansıma yapabileceğini gösteren önemli bir ürünle karşımıza çıkıyor. K-Briq adını verdiği tuğla ile her türlü inşaat faaliyetinin daha sürdürülebilir olması konusunda kapı aralayan ekip, ürünü yüzde 90 oranında yine inşaat sahalarından elde edilen atık ve hafriyatlarla üretiyor.

1/3

Sürdürülebilir tuğla K-Briq karbon salınımları konusunda da avantajlı

Edinburgh’da yer alan Heriot-Watt Üniversitesi‘nin mühendislik bölümünde profesörülük görevi yürüten Gabriela Medero tarafından geliştirlen K-Briq, sadece geri dönüşüm yönüyle öne çıkmıyor. Ekibin verdiği bilgiye göre bu tuğlanın üretiminde normal bir tuğladan on kat daha az karbon emisyonu ortaya çıkıyor. Aslında bu bir anlamda, K-Briq’i tercih eden markaların karbon nötr olma yolunda da önemli bir adım atması demek.

Profesör Gabriela Medero; “Modern inşaat tekniklerinde, tercih edlen hammadelerin karbon emisyonlarına ne kadar katkı yaptığı çok fazla düşünülmüyor.”

İnşaat sektörünün çevresel etkilerini azaltma arzusuyla üniversite bünyesinde 10 yıldan fazla araştırma yapan Medero süreci şu cümlelerle ifade ediyor; “İnşaat malzemeleriyle uzun yıllardır iç içeyim ve akademik olarak araştırıyorum. Günümüze baktığımızda modern inşaat tekniklerinde, tercih edlen hammaddelerin karbon emisyonlarına ne kadar katkı yaptığı çok fazla düşünülmüyor. Bu süreçte ortaya çıkan atık miktarı uzun vadede sürdürülebilir değil. Bu girişimle birlikte hem inşaat endüstrisinin ihtiyaçlarını karşılamak hem de sürdürülebilirlik hedeflerini desteklemekten gurur duyuyoruz.

İlginizi Çekebilir  Geri dönüşüm malzemelerden üretilen sürdürülebilir diş fırçası; Everloop

Medero, tuğlaları ticari üretime taşımak adına Kenoteq markasını kurdu. Yapılan ortaklığın ardından K-Briq modüllerinin ilk olarak, mimarlık stüdyosu Counterspace tarafından tasarlanan “Serpentine Pavilion” binasını inşa etmek için kullanılacağını görüyoruz. Medero’ya göre K-Briq normal bir tuğla gibi görünüp aynı ağırlığa sahip olsa da daha iyi yalıtım özellikleri sunuyor. Tuğlaların farklı renklerde üretilebilir olması da dikkat çeken detayları arasında.