Whoopi Goldberg, koronavirüs sonrası dünyamızı nasıl yeniden inşa edeceğimizi gösteren animasyon filmi ile insanları bu değişime çağırıyor.

Whoopi Goldberg tarafından seslendirilen The Gigantic Change filmi tüm insanları iklim krizine karşı eyleme teşvik ediyor. Ekolojik ve iklim acil durumu, insanlığın karşılaştığı en büyük zorluk olabilir. Ancak eski BM iklim şefi Christiana Figueres‘in bu olumsuz gelişmeyi tersine çevirebileceğimizi işaret ettiği gibi, “imkansız bir gerçek değil, bu bir tutum”. Öyleyse doğal ve sağlıklı olmak için istediğimiz geleceği birlikte yaratabiliriz. Aktris Whoopi Goldberg, küresel iklim krizini tartışan bu animasyon filminde sivil toplum kuruluşu olan Extinction Rebellion ile bir araya geldi. Passion Pictures tarafından üretilen 3 dakikalık filmde, gelecekte dünyayı küresel ısınmadan kurtarmak için insanların nasıl bir araya geldiğini gösteriyor. Film, Dünya Çevre Günü‘nün bir parçası olarak 5 Haziran 2020 Cuma günü yayınlandı.

Animasyon filmi ile iklim değişikliğine vurgu

The Gigantic Change filmi, nihayetinde insanlıkla ilgili olduğundan, animasyon stili el yapımı ve dokulu hissedilmesi için tasarlandı. Animatör ve yardımcı yönetmen Nicola Jane Francis, 2D kare kare teknikler kullanarak filmin tüm resimlerini photoshop’ta yaptı. Filmdeki renkler anlatıya yardım etmede büyük rol oynuyor. Özellikle büyükanne ve torun karakterlerinin olduğu iç sahnelerde nötr renkler kullanılırken, torun karakterinin hayal gücünü kullanarak yaşamı canlandırdığı hikayede, maviler ve mercan renklerle film amacını zenginleştiriyor. Koronavirüs sonrası dünyamızı nasıl yeniden inşa edeceğimizi planlamaya başladığımızda, bu film daha parlak bir geleceğin gerçekten mümkün olduğunu gösteriyor. Ancak bu tek başına gerçekleşmeyecek; iklim değişikliği her yaştan tüm insanlar için geçmişten beri varolan bir tehdit olduğundan, bugün hepimiz harekete geçmeliyiz.

İlginizi Çekebilir  İnsanoğlunun doğaya verdiği zararı bir başka gözle anlatan animasyon [İzle]

Kolektif eylem ihtiyacı hiç bu kadar büyük olmamıştı. The Gigantic Change filminin arkasındaki tüm ekip, Whoopi’nin ikonik sesinin performansa mükemmel bir çekim hissi getireceğini biliyordu. Bu film, çevre konularında önemli bir kampanya yürüttüğünden, takipçilerinin çoğuna harekete geçme konusunda da ilham verme gücüne sahip. Doğrusunu söylemek gerekirse filmi izledikten sonra içinde bulunduğumuz durum hakkında düşünmeye başladığımız ilk anda yapacak ufacık değişimlerin bile çevre ve iklimle ilgili olumsuz etkileri tersine çevirebileceğini görüyoruz. Evinizde saksıya ekip diktiğiniz bitkileri veya okula giderken tercih ettiğiniz bisikletin bile olumlu etkilerine şahit olabilirsiniz.

video