Can kayıplarının yanında çok ciddi maddi hasara da sebep olan Gloria Fırtınası, İspanya’nın ardından Fransa’yı da alarma geçirdi.

Avustralya yangınları, Endonezya’daki sel felaketleri ve Filipinler’deki volkan patlaması derken son birkaç hafta dünyanın çeşitli yerlerinden gelen felaket haberiyle çalkalanıyor. Küresel ısınma etkilerinin kendisini hiç olmadığı kadar hissettirmeye başladığı günümüzde, benzeri haberlerin azalma durumunu da görme şansımız git gide azalıyor. İspanya merkezli olara dünya basınının gündeminde olan Gloria Fırtınası, Avrupa’daki diğer ülkeler de tehdit etmeye başladı. Kısa süre önce Valensiya ve Mallorca kentlerinden gelen amatör kamera görüntüleri, fırtınanın etkisini korkutucu seviyede ortaya koyuyor.

Gloria fırtınası şiddettini sürdürmeye devam ediyor

Katalonya başta olmak üzere ülkenin güney bölgesini büyük oranda etkileyen fırtınadan gelen son gelişmeler pek de iç açıcı sayılmaz. Dokuz kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce kişinin acil durum servislerine başvuru yaptığı olaylardaki maddi hasar da 7 milyon euroyu aşmış durumda. Saatte 140 kilometrenin üzerine kadar çıktığı görülen rüzgarın etkisiyle birlikte 10 metreye kadar ulaşan dalgalar, kelimenin tam anlamıyla bölge halkında sağnak yağmur etkisi yaratıyor.


Havaların da ekstrem derecede soğumasıyla birlikte evsizlerin hayati tehlikesi her geçen gün artıyor. Şehirlerin içi de en az sahiller kadar kaygı verici görüntülere sahne oluyor. Adeta dereye dönen köpüklü sokaklar, Tarragona bölgesindeki 220.000 insanın yaşadığı yerleri terk etmesine sebep olmuş durumda. Valensiya’nın bazı bölgelerindeki kar yüksekliğinin 80 santimetrenin üzerine çıkması da tedirginlik yaratan noktalar arasında. Yönünü Fransa kıyılarına doğru çevirdiğine dair raporların geldiği fırtına, bu bölgede de alarm verilmesine neden oldu.

Video