Londra merkezli tasarım stüdyosu Bompas & Parr tarafından açılan bir yarışmayla adından söz ettiren dezenfektan kapsülü fikri, kategorisinde birinci oldu.

Tüketim alışkanlıklarımızın kontrolden çıktığı şu dönemde tasarruf odaklı tasarımların değerini karşımıza çıktıkça bir kez daha anlıyoruz. Koronavirüs sürecinde ortaya çıkan fazla su kullanımını önlemek amacıyla bir hemşiremizin paylaştığı videoyu bu noktada unutmak mümkün değil. Suların el yıkama sırasında açık bırakılma alışkanlığını ortadan kaldırma potansiyelini kaldıran o basit fikrin bir benzeri daha şu an karşımızda duruyor. “Bompas & Parr’s Fountain Of Hygiene” hijyen ödülleri yarışmasının kategori kazananlarından birisi olan dezenfekten kapsülü, eliniz tam gerekli miktarda sıvıyı göndermesi üzerine tasarlandı. Fikrin çıkış noktası ise temizliğin adeta bir sakız gibi paylaşılabilir olması.

1/2
İlginizi Çekebilir  Koronavirüs günlerinde ilginç çözüm; kendi gidonunu temizleyen elektrikli bisiklet

Dezenfektan kapsülü vitamin gibi cepte de taşınabilecek

Londra merkezli bir tasarım stüdyosu olan Bompas & Parr‘ın geçtiğimiz mart ayında, “el dezenfekte edilmesinin yeniden düşünülmesi” temasıyla bu yarışmayı başlattığını görüyoruz. Sık sık el yıkamanın virüsün yayılmasına karşı ilk savunma adımı haline gelmesiyle oluşan su tüketiminin önüne geçilmesi de buradaki temel amaçlar arasında. Terry Hearnshaw tarafından geliştirilen ve şu anda detaylarına baktığımız Seaweed Capsules konsepti de “Sürdürülebilir Tasarım” kategorisini kazandı.

İlginizi Çekebilir  Telefonunuzu kablosuz şarj ederken sterilize de edebilen donanım [Video]

Tasarımcı Jarvis’in planı içerisinde dezenfektanların adeta birer vitamin gibi kapsül şeklini aldığını görüyoruz. Üretim sürecinde yosun temelli bir kapsülün düşünüldüğü ürün, bu sayede cepte de kolaylıkla taşınabiliyor. Toplu kullanım alanları içinse kendine has bir sistemin de olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Ödül almasıyla birlikte gündeme gelen ürünün önümüzdeki süreçte seri üretime geçirilmesi planlanıyor.