İstanbul barajları geçen yılın aynı döneminden daha düşük doluluk oranına sahip: Ellerinizi yıkarken musluğu 20 saniye boyunca açık tutmayın.

İstanbul barajları doluluk oranları, geçtiğimiz yılın aynı döneminden daha düşük seviyelerde. Koronavirüsü salgınından dolayı ilerleyen günlerde suya ihtiyaç duyulacağını söyleyen Prof. Dr. Hüseyin Toros, su tasarrufu uyarısında bulundu. Son on yılın en düşük ikinci seviyesinde olan barajlar, geçtiğimiz yıl yüzde 94 seviyelerinde doluluk oranına sahipken, bu yıl yüzde 63.92 seviyelerine düştü.

İlginizi Çekebilir  Yüzde 45 su tasarrufu sağlayan duş başlığı; Nebia

İstanbul barajlarında azalan doluluk nedeniyle musluğu 20 saniye boyunca açık bırakmayın

İstanbul Teknik Üniversitesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Toros, su tasarrufuna dair uyarılarına şu şekilde devam etti; “Türkiye’nin batı kesimleri, 2019 yılında gerçekten az yağış aldı. Önümüzde nisan, mayıs ayları var. Dolayısıyla yağışlar gittikçe azalıyor İstanbul genelinde. Ellerimizi uzmanların söylediği şekilde sabunlu suyla yıkamamız gerekiyor. Ama burada su kullanımına dikkat etmezsek şu anda barajlardaki su seviyesi önümüzdeki yaz döneminde düşerek bizim için sıkıntılı bir dönem oluşturabilir.

Diyelim ki musluğumuzu normal seviyede açarak 20 saniye boyunca elimizi sabunlarken açık bıraktık. Bu esnada iki litre civarında su harcamış oluyoruz. Aynı deneyimizi, yine 20-25 saniye ellerimizi sabunlamak şartıyla şu şekilde yaptık; musluğumuzu kapatıp ellerimizi iyice sabunladıktan sonra, musluğu açıp ellerimizi yine yıkadık. Böylece musluk tazyikli akarken harcadığımız suyun, yaklaşık 6’da 1’ini, yani 300 ml su harcadık. Bunu İstanbul geneli düşündüğümüz zaman, her el yıkamada su tasarrufu ya da su israfı yapabiliriz.

Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri İstanbul için barajlardan kullanılan su miktarında önemli bir artış olmadığını belirtti. Koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşların su kullanımında artış olsa bile birçok iş yerlerinde su kullanımının azalmasıyla durumun dengelendiğini de söyledi.