Son dönemde daha sık konuşmaya başladığımız İstanbul hava kirliliği, önümüzdeki günlerde doğrudan insan sağlığına etki edecek bir yağışa sahne olabilir.

Hava kirliliği bugün her metropolde olduğu gibi İstanbul için de kritik seviyelerde seyrediyor. İnsan hayatına doğrudan etki eder hale gelen bu seviyeyi artık bölge bölge ölçerek detaylı şekilde görmek de mümkün. Nitekim gelinen son nokta artık yağmurları dahi birer tehlikeye dönüştürme potansiyelini de beraberinde getiriyor. Kağıthane merkezli olarak hava kirliliği değerlerini ölçen İTÜ Meteoroloji Bölümü’nden Dr. Deniz Demirhan, korkutucu sonuçlar paylaştı. Ölçüme göre maksimum 50 mikrogram olması gereken PM10 değeri 189 mikrogram, maksimum 25 olması gereken PM2,5 değeri ise 199 olarak karşımıza çıkıyor. Bu da dolaylı olarak asit yağmuru beklentilerini beraberinde getiriyor.

İstanbul hava kirliliği basınçlar ile farklı bir noktaya dönüşüyor

Halihazırda İstanbul’da etkili olan yüksek basıncın yerini Perşembe itibarıyla alçak basıncın alacağını ifade eden uzmanlar, bunun etkisi ile yağışların bölgeye asit şeklinde düşeceğini ifade ediyor. Dr. Demirhan durumu ise şu şekilde özetliyor; “Perşembe günü bu yüksek basıncın yerini alçak basınç alacak. Perşembe ve Pazar günü yağış bekleniyor. Şu anda kirli bir atmosferin içindeyiz. Bu şekildeyken yağan yağmur da asit yağmuru olacaktır. Asit yağmurları bütün kirleticileri yere indirecektir. Hava temizlenecek ama yerde asit yağmurlarının etkilerini göreceğiz.

Dr.Demirhan: Çapı 2,5 mikrometre olan Partiküller Maddelerden bahsediyoruz. Bunlar çok tehlikeli çünkü o kadar küçükler ki akciğerimizde en uç noktalara, en ince kılcal damarlara ilerleyebiliyorlar. Bu da koah ve astım gibi hastalıklara neden oluyor.