Birçok dünya kentinde ufak bölgelerin baz alınarak başlatıldığı elektrikli otomobil merkezli karbonsuz ulaşım alanları İstanbul için de projelendirilmeye başlandı.

Paris, Roma, Londra ve Madrid gibi örneğini kolaylıkla artırabileceğimiz yerleri son birkaç yılda ortak paydada buluşturan adımların başında çevre kirliliği geliyor. Önümüzdeki 10 yıllık süreçte şehir merkezlerine içten yanmalı motorlu araçları almamaya başlayacak olan kentlerin yerel yönetimleri, aslında kendinen sonra gelecek uygulamalar için de bir örnek niteliğinde. Son olarak Londra Belediyesi’nin emisyonsuz sokak adıyla duyurduğu ilgi çekici bu uygulamaların sadece çevreci değil bölgeye turistik anlamda da olumlu etki yapması bekleniyor. Bu tarz uygulamaların İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin önemli metropollerinde görmek istediğimizi pek çok kez dile getirmiştik. Nihayet bu konuyla ilgili bir çalışma olduğunu ve bu çalışmanın ilk detaylarını ilk ağızdan öğrenme fırsatımız oldu.

Sadece elektrikli otomobillerin girebileceği ilk bölge Adalar olacak

Geride bıraktığımız gün katıldığımız İstanbul Bisiklet Çalıştayı‘nda İBB Ulaşım Daire Başkanı Utku Cihan ile bir araya geldik. Sadece elektrikli araçların girebileceği bir alan üzerine kendilerinin de proje ve hazırlık aşamasında olduğunu belirten Cihan, sürecin pilot program ile test edileceğini ifade etti. Henüz net bir tarihin belirlenmediğini öğrendiğimiz emisyonsuz ulaşım için düşünülen ilk yer ise Adalar olacak.

Uzun süredir faytonların kaldırılmasıyla gündemde olan bölgeyi, bu alanda da elektrikli faytonlara geçiş yapması şüphesiz karbon salınımı olmayan ulaşım konusunda çok daha mantıklı bir seçenek haline getiriyor. Önümüzdeki günlerde gerçekleştireceğimiz detaylı röportajlarla daha detaylı bilgilerini de elde edeceğimiz süreçle ilgili gelişmeleri internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden takip edebilirsiniz.