Son dönemlerin birbirinden ilgi gören elektrikli pickap modelleri tek bir çatı altında rakamsal verileriyle iddialarını ortaya koyuyor.

Pikap dünyası son yıllarda adından çokça söz edilen sınıflar arasında. Mercedes’in X-Class ile dünyanın ilk premium pikap modelini lanse etmesi kısa süre de olsa işin seyrinin değişebileceğine de işaret etmişti. Bu ivmelenme nispeten belirli bir eğride devam ederken, pazarın içerisinde bulunduğu elektriklenmenin yansıması da elbette ki kaçınılmazdı. Nitekim geriye dönüp baktığımızda artık elektrikli pikap sınıfının oluştuğunu ve birbirinden iddialı modellerin bizleri beklediğimi görebiliyoruz. Biz de son birkaç yıllık dönem içerisinde tanıtımı gerçekleştirilen konsept ve satışa hazır modellerin en iyilerini sizler için bir araya getirdik.

1/2

Elektrikli pikap Rivian R1T

Listeye bizim favorimiz konumunda olan ve popülerliği hızla artan R1T’den başlamak istedik. İlk olarak Kasım 2018’de karşımıza çıkarılan model tasarımıyla hafızalara kazındı. Tek seferde yaklaşık 645 kilometre menzil kat edebileceği söylenen R1T, dört adet elektrik motoruyla da sıkı bir performans canavarı olacak. Batarya bölümünde 105 kWh, 135 kWh ve 180 kWh olmak üzere üç farklı paketle satın alınabilecek olan mode 370 ile 645 kilometre arasında menzil vadediyor. Hızlı şarj teknolojisinin de kullanılacağı R1T bu sayede 30 dakikalık şarjla yaklaşık 320 kilometre menzil gidilebilecek.

1/2

Tesla Cybertruck

Elektrikli otomobil pazarının bugünkü konuma gelmesindeki isim şüphesiz Tesla. Binek modellerindeki başarılarının ardından pikap modeli Cybertruck’ı 2019 içerisinde karşımıza çıkaran Elon Musk ve ekibi, yine kalıpları yıkmak istiyor. Tasarım noktasında daha önce görülmemiş çizgilere sahip olan model; arkadan itiş, çift motor dört çeker ve üç motor dört çeker olmak üzere üç farklı versiyon üzerinden satışa sunulacak. En güçlü paketinde 0’dan 100 km/s hıza 2,9 saniyede tamamlayabileceği söylenen Cybertruck 400, 480 ve en üstte tam 800 kilometrelik üç farklı menzil paketiyle tercih edilebilecek.

Atlis XT

2019 yılının sınıfında tanıtımı gerçekleştirilen ilk ismi Atlis XT oldu. Ocak ayında karşımıza çıkarılan model teknik özellik bakımından listenin en iddialılarından. Seri üretim versiyonunda tek şarjla 800 kilometre menzil vadedeceği söylenen aracın yaklaşık 12 ton çekme kabiliyeti söz konusu. 0’dan 100’e 5 saniyede çıkabileceği söylenen XT’nin maksimum hızı ise 200 km/s.

Lordstown Endurance

Bir girişim olarak tanıtılmasının ardından General Motors grubundan yatırım desteği almayı başaran Amerika merkezli Lordstown’ın bu alandaki ilk temsilcisi Endurance olacak. Giriş seviyesindeki versiyonuyla en az 320 kilometre menzil kat edebileceği söylenen modelin, dört elektrik motoruyla 600 beygirlik bir gücü yere aktarması bekleniyor.

Bollinger B2

Güncel teknolojiyle geleneksel askeri tasarımı bir araya getiren Bollinger B2, listemizin en karakteristik modellerinden. 614 beygir güç ve 905 Nm torkla asfalta inecek olan model 0’dan 100′ hızlanmasını yaklaşık 4,5 saniyede tamamlayabilecek. 160 km/s olarak açıklanan maksimum sürat de teknik tabloda öne çıkanlar arasında. Araçla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

1/2

Nikola Badger

Badger, kronolojik sırada tanıtımı en yeni olan model konumunda. Hidrojen yakıt hücresiyle beslenen bir elektrikli pickup olan modelin büyük beğeni topladığını söyleyebiliriz. Son kullanıcıya 906 beygir güç ve 1328 Nm tork gibi astronomik verilerle sunulacak olan Badger, 0’dan 100’e hızlanmasını 2,9 saniyede tamamlayabilecek. Batarya ve hidrojen tanklarının tamamen dolu haliyle 965 kilometre menzil elde etmek mümkün olacak. Araçla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  "Dünyanın ilk çift yönlü elektrikli otomobil ev şarjı"; Wallbox Quasar

Neuron T/One

Listemizin son üyesi olan T/One ise şimdilik sadece elektronik ortamdaki tasarım dinamikleriyle ön planda. Yine Amerika merkezli bir girişimin ürünü olan araçla ilgili herhangi bir rakamsal veri açıklanmış değil. Beklenti yaratan elektrikli pikap ile ilgili somut adımları bu yıl içerisinde görebiliriz.