Sürdürülebilir yaşam tarzını benimseyenlerin dikkatini çekecek vantilatör filtresi beraberinde getirdiği avantajlarla fark yaratıyor.

İnsanların küresel ısınmaya karşı harekete geçmemesinin kritik nedenlerinden biri, insan doğasından kaynaklanıyor. Etkiyi durdurmak, tüm bu değişiliklerin farkında olmakla başlıyor. Küresel ısınmanın gezegenimiz ve tüm canlılar için olumsuz sonuçlarına karşı alışkanlıklarımızı, tercihlerimizi değiştirerek, daha azı için yeni keşiflere yönelerek yapabiliriz. Dünya koronavirüs nedenli yeni bir düzene geçmek zorunda kaldığından beri atmosferde ve gezegenin birçok farklı noktasında temizlenmeler ve iyileşmeler olduğunu gördük. Ancak yine de küresel ısınmanın olumsuz etkileri yavaş da olsa gerçekleşmeye devam ediyor. Küresel ısınmaya karşı sürdürülebilir yaşam tarzını destekleyen birçok araç gerece bir yenisi daha katıldı. Aileen Ooi ve Ian Siew isimli iki tasarımcı tarafından her türlü vantilatöre uyabilir yapıda geliştirilen aparat, odayı daha verimli bir şekilde soğutan ve hava akımını dengeleyen bir nem filtresine sahip.

1/5

İşte çevre dostu vantilatör filtresinin detayları

Küresel sıcaklıkların her yıl artış göstermesiyle klimalara olan ilgide artıyor. Ancak gezegen için son derece sağlıklı olmadıklarını biliyoruz. Tasarımcılar Aileen Ooi ve E Ian Siew, birçok insanın evlerinde bulunan vantilatörle uyumlu olacak KYL adında bir nem filtresiyle soğutma etkisini yaratabiliyor. Bu nem filtresi sıcaklıkları 1.5 santigrat dereceye kadar düşürebilirken odayı daha kuru yapabiliyor. Özellikle nemli havaya sahip şehirler için bir nimet olarak nitelendirilebilir. Bernoulli’nin soğutma etkisini yaratma prensibini kullanan KYL, havadan nemi emen küçük silika jel parçalarından oluşuyor. Çıkarılabilir bir filtreye sahip bu aparat, odadaki nemi düşürebiliyor. Aparatın sahip olduğu silika jeli yıkayıp güneşte kurumaya bıraktıktan sonra yeniden kullanmak mümkün. Ayrıca klimaların harcadığı elektrikten daha az elektrik kullanımını sağlıyor.

İlginizi Çekebilir  Bisiklet sürücülerine temiz hava sağlayan ilginç ürün; Iwind

Kolay çıkarılıp ve takılabilen KYL, silindirik yapısıyla basit bir kullanıcı deneyimi vadediyor. KYL’nin sahip olduğu ızgara şekli, huni etkisini ve hava akışını en üst düzeye çıkarmak için tasarlandı. Ayrıca, dışarıdan bakıldığında, estetik açıdan hoş bir kapak olurken, içeriden bakıldığında, basınç farkına neden olacak üçgen prizmalara sahip. Çevre dostu KYL, polipropilen plastikten üretildi ve kayışlar için, ayakta duran fanların ızgaralarının etrafına dolanacak olan deri kullanıldı. IKEA Singapur’un 2018 ödülü genç tasarımcısı, bu tasarımın popüler olacağını ön görüyor.