İsveç, sahip olduğu son kömürlü termik santral için planlanandan 2 yıl daha erken kapatma kararı aldığını açıkladı.

Bir ülkenin fosil kaynaklı elektirik üretme tesisini kapatma planı güzel bir haber. Bunu planlanandan önce gerçekleştirmesi ise daha da güzel bir haber. İsveçli kamu hizmeti kuruluşu Stockholm Exergi, kısa süre önce KVV6 kömürlü termik santralini 2022‘de kapatacağını duyurdu. Ülkenin geriye kalan iki tesisinden bir tanesi de geçtiğimiz son baharda kapatıldı. Ancak beklenenden daha hafif bir kış olması sebebi, elektrik talebinin azalmasına neden oldu. Bu nedenle iki yıl daha beklemek yerine tüm tesisin kapatılmasına karar verildi.

İsveç’in kömürlü termik santral kapatma kararını Avrupa izliyor

Londra merkezli yenilenebilir bir enerji grubu olan Carbon Tracker, AB’deki linyit veya kömüre dayanan yakıt üreticilerinin yüzde 84‘ünün artık zarar gördüğünü ve kömür kullananların yüzde 76‘sının da para kaybettiğini iddia ediyor.

Carbon Tracker, 2017‘de Avrupa bulunan kömür santrallerinin sadece yüzde 46‘sının kârsız olduğunu bildirdi. Aradaki fark güneş ve rüzgar enerjisine dayanıyor. 2020’de Kömür jeneratörleri ile birlikte 6,5 milyar euro‘dan fazla kaybedeceği de detaylar arasında yer alıyor. Stockholm Exergi bundan böyle karbon negatif yaklaşımlara odaklanacağını söylüyor. İcra başkanı Anders Egelrud; “İklim nötr çözümlerine ve ayrıca diğer emisyonları aza indirgemek için çözümlere geçiş üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.” diyor. Aynı zamanda araştırmacılar da sadece emisyonları sıfıra düşürmekten ziyade, atmosferdeki karbondioksiti azaltmak için özel olarak teknikler geliştirmemiz gerektiği hususunda açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilir  Kosta Rika'dan yenilenebilir enerji kullanımında rekor seviye

Diğer Avrupa ülkeleri de önümüzdeki birkaç yıl içinde kömür kullanımını sonlandırmak için tarihleri verdi. Fransa, 2022‘de son kömür yakıtlı tesisini kapatmayı planlarken onu izleyen diğer Avrupa ülkeleri, 2023’te Slovakya ve Portekiz, 2024’te İngiltere ve bir yıl sonra İrlanda ve İtalya kapatma kararına uymaları bekleniyor. Yunanistan, Hollanda, Finlandiya, Macaristan ve Danimarka da 2015’te Paris’te yaptıkları taahhütlere uymanın bir yolu olarak kömür yakıtlı elektrik üretimini bu on yılda ortadan kaldırmayı planlıyor. Almanya, mevcut planları aramadığı için diğerlerinin gerisinde kalırken 2038‘e kadar kömürden tamamen uzaklaşmayı planladığını görüyoruz.