İsveçli mühendislik firması Modvion tarafından geliştirilen ahşap rüzgar türbini, sürdürülebilir enerji geleceğinde önemli rol alabilir.

Sürdürülebilirlik felsefesi tüm dünyadaki geleneksel endüstrilere yön vermeye devam ediyor. Temel ihtiyaç olan enerjinin de çevreci ve yenilenebilir kaynaklar merkezinde ilerleyişi pek çok kişi gibi bizlere de gelecek konusunda umut verici gelişmelere sahne olmu. durumda. Kısa süre önce inşa süreci başlayan ahşap temelli rüzgar türbini projesi, çevreci politikalarıyla öne çıkan İsveç’te bir ilk olarak kayıtlara geçecek. Sürdürülebilir kaynaklı malzemelerden üretilen ve geleneksel rüzgar türbinlerine karşılaştırılabilir performans sunduğu söylenen kulenin, İskandinav ülkesinde yenilenebilir enerji için daha ucuz ve daha yeşil çözümlerin habercisi olması umuluyor. Projenin arkasında ise İsveçli mühendislik firması Modvion var.

1/2

Ahşap rüzgar türbini iklim değişikliğinde de avantajlar sağlayabilir

Benzer bir örneği geçtiğimiz süreçte Almanya’da da görülen kulenin temel fikri, enerjiyle birlikte onun temeli olan malzemelerin de çevreci olması. Geleneksel yöntemlerde destekleme amaçlı çelik malzemelerin yoğunlukla kullanıldığı bu tarz yapıların üretim maliyetleri de yüksek eğrilerde seyrediyor. Modvion ise bunun yerine çelikten daha ucuz ve daha çevreci malzemelerden yapılabilen modüler bir versiyon üzerinde çalışarak projeyi hayata geçirmiş. Şirket tarafından tasarlanan ahşap rüzgar kuleleri, yollarda sorunsuz bir şekilde taşınmasına olanak tanıyan modüler yaklaşımla ve çelikten yapılanlardan önemli ölçüde daha düşük maliyetle hayata geçiriliyor. 120 metrelik uzunluğa kadar destek veren yapının inşaatın başladığı günden itibaren tamamen karbon nötr olma iddiası da dikkat çekici.

İlginizi Çekebilir  Temiz enerjinin büyük problemi; geri dönüştürülemeyen rüzgar türbini kanatları

Şu anda fotoğraflarıyla karşımızda duran pilot proje niteliğindeki örneği 30 metrelik yüksekliğe sahip. Şirketin Töreboda’daki tesisinde inşa edilen türbinin ahşap bölümleri daha sonra yaklaşık 200 kilometre uzakta yer alan Göteborg’un dışındaki bir ada olan Björkö’ye taşınarak inşa edildiğini görüyoruz. Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Modvio CEO’su Otto Lundman; “Bu tarz yeni nesil rüzgar türbinlerinin önünü açan büyük bir atılımın içerisindeyiz. Lamine ahşap, aynı ağırlıktaki çelikten daha güçlü yapısıyla öne çıkıyor. Modüler halde inşa edilebilen rüzgar türbinleri üretimdeki karbondioksit emisyonlarını da azaltıyor.” ifadelerine yer verdi.

İlginizi Çekebilir  Dünyanın en büyük çevre dostu enerji tesisi; SGH

Modvion için eğer her şey uygun ilerlerse, 2022 yılında ahşap türbininin ticari ölçekli versiyonlarını üretmeyi planlıyor. Bunlar arasında Varberg Energi için 110 metrelik ve sürdürülebilir enerji şirketi Rabbalshede Kraf için 150 metrelik versiyonlar var.