Nissan ile gerçekleştirilen ortaklıktan doğan elektrikli ambulans hamlesi, Tokyo Belediyesi’nin emisyonsuzluk hedefinin bir ürünü.

Elektrik gücünün otomobil dünyasındaki etkisi her geçen gün biraz daha artarken bunun sadece binek modellerde sınırlı kalacağı düşünülemezdi. Nitekim bu fikir kısa sürede hayat buldu ve biz bugün elektrikli kamyon, iş makinesi, uçak ve gemileri somut örnekler üzerinden konuşabilir haldeyiz. Üretici tarafından hummalı bir çalışmayla devam eden bu dönüşüme kamu kurumları da kısa sürede dahil oldu. Toplu taşıma araçları ve çöp kamyonları derken şimdi de Japonya’nın ilk elektrikli ambulans modeli karşımızda duruyor. Başkent Tokyo‘da göreve çıkacak olan araç, Nissan NV400 üzerine kurulu.

Nissan NV400 üzerine geliştirilen elektrikli ambulans için açıklanan veriler

Tokyo Belediyesi’nin “Sıfır Emisyon” planlaması kapsamında atılan adımla filoya dahil edilen ambulans için Nissan ile özel bir ortaklık gerçekleştirildiğini görüyoruz. NV400 modelinin ambulans niteliklerine getirilmesi için değişimlerle bezendiği aracın tamamlanmasıyla birlikte toplamda 7 kişilik bir ekibe destek verilebilmesi söz konusu.

İlginizi Çekebilir  Mercedes elektrikli çöp kamyonu modelini duyurdu

Altyapısında iki adet lityum-iyon batarya paketinin konumlandırıldığı modelin bu alandaki kapasitesi 33 kWh. İkinci batarya olarak kullanılan 8 kWh‘lık paket ise klima başta olmak üzere ihtiyaç duyulan diğer elektrik desteğini karşılamada görev yapacak. Ambulans, toplu kesinti veya doğal afet durumunda bir mobil güç kaynağı olarak da hizmet verebilmesiyle de dikkat çekiyor. Aracın son olarak performans verileriye baktığımızda ise, bir adet elektrik motoruna sahip olduğunu ve bununla 75 beygir güce ve 220 Nm torka sahip olduğunu görüyoruz.