Elektrik dönüşüm sürecine hibrit modelleriye giriş yapan Jeep, önümüzdeki 5 yıllık planlarını tamamen çevreci bir marka olma yolunda yapıyor.

Fiat-Chrysler grubu içerisinde yoluna devam eden Jeep, kendine has arazi dinamiklerini koruyarak elektrik sürecine dahil olmanın arifesinde. Küresel bazda yaşanan bu çevreci dönüşüme 2019 itibarıyla Renegade, Compass ve Wrangler modellerinin hibrit versiyonlarıyla “merhaba!” diyen marka için bunun sadece fitili ateşleyen bir başlangıç olduğunu biliyorduk. Tam elektrikli bir Jeep için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade eden Küresel Marka Başkanı Christian Meunier, bu çerçevedeki vizyonlarını da çok net bir şekilde ortaya koydu. Büyük bir gelenekten gelen şirket, eğer planlar yolunda giderse dünyanın en çevreci ve sürdürülebilir SUV markası olma hedefi var.

1/2

“Jeep markasını sınıfında dünyanın en çevreci ve sürdürülebiliri yapmak zor bir meydan okuma”

İçerisinde bulundukları süreçle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Christian Meunier; “Jeep’i modern ve çağdaş bir marka yapmak için bir araya getirmemiz gereken çok şey var. Dünyamız her gün bir adım daha ileriye giden önemli bir değişim içerisinde. Tüm parçaları bir araya getirdiğimizde ise büyük bir devrimin yaşandığını da söyleyebiliriz. Markayı en çevreci ve sürdürülebilir SUV şirketi yapmak uzun ve zorlayıcı bir süreç. Aslında bizi heyecanlandıran da tam olarak bu.” ifadelerine yer verdi.

Jeep Wrangler
İlginizi Çekebilir  Almanya için elektrikli otomobil satışlarında bir ilk

İlk tam elektrikli modelin Wrangler üzerine şekillenmesiyle ilgili önemli çalışmalar içerisinde olan ekip, kullanıcılara içten yanmalı motorun sunamadığı bir deneyim vadetme peşimde. Nitekim Meunier’in açıklamalarına baktığımızda bu versiyonun 0’dan 100’e hızlanmasını sadece 6 saniyede tamamlayabilecek niteliklerde bir performansa sahip olması bekleniyor. Koronavirüs sebebiyle önemli bir yara alan Amerikan otomobil piyasasının, markanın bu planlarını ne denli etkileyeceğini hep birlikte göreceğiz. Verilerin 2022’ye kadar somut bir adımın karşımıza çıkarılabileceğini gösterdiğini de kenara not etmekte fayda var.