Dünyanın en zengin insanlarından birisi olan Amazon kurucusu Jeff Bezos iklim değişikliği ile mücadele için 10 milyar dolarlık destek vereceğini açıkladı .

Amazon kurucusu Bezos, pazartesi sabahı sosyal medya (Instagram) hesabı üzerinden bilim insanlarına, aktivistlere doğal dünyayı korumaya yardımcı olmak için her türlü çabayı finanse edeceğini duyurdu. Bezos, misyonu enerji üretimi, gıda üretimi dahil olmak üzere endüstrilerde iklim değişikliğini hafifletebilecek ve fosil yakıtların ve karbon emisyonlarının kullanımını azaltabilecek teknolojilerin geliştirilmesini finanse etmek için enerji girişimlerine yatırım yapacak bir oluşumun da altına imza atıyor.

Jeff Bezos’dan iklim değişikliği ile mücadele için yatırım planı

Bezos’un sahip olduğu Amazon, 2040 yılına kadar sıfır karbon emisyonu sağlamayı taahhüt etti ve 2030 yılına kadar tüm kurumsal alt yapısını yüzde 100 yenilenebilir enerjiyle güçlendirmeye karar verdi. Amazon’un bu girişiminin yanı sıra teknoloji devi olan Microsoft, bu yılın başlarında açıkladığı karbon nötr olma planı ile iklim değişikliğine karşı stratejik tepkisini ortaya koymuştu.

İklim değişikliğini çözmek konusunda isteksiz olan ABD Hükümetinin desteği olmadan çok şey başarabilecekleri konusunda örnek olan dünya devlerinin bu girişimleri, şüphesiz ki diğer büyük markaları karbon emisyonlarını azaltmak için harekete geçirecek. Bezos açıklamasında; “iklim değişikliğini çözmek için büyük şirketler, küçük şirketler, devletler, küresel organizasyonlar ve bireylerden kolektif eylemde bulumalı.” ifadelerine yer verdi.