Dünyanın en köklü viski üreticilerinden birisi olan Johnnie Walker, sürdürülebilirlik adına önümüzdeki yıldan itibaren kendi tarihi içerisinde yeni bir döneme giriş yapacak.

Söz konusu atık ve israf olduğunda tüm dünya genelindeki mutfaklardaki rakamlar inanılmaz oranlarda karşımıza çıkıyor. Bunun önüne geçilmesi adına pek çok kampanya yürütülse de, tüketici nezdinde hala net bir sonuç alınabilmiş değil. Küresel çapta bilinirliği olan markaların bu alanda attıkları adımsa farkındalık adına çok daha fazla önemli. Gastronominin içerisinde olduğu sıfır atık ve geri dönüştürülebilir malzeme kullanımı bir dünya devini daha sürece dahil ediyor. Tarihi 1800’lü yılların ilk yarısına kadar dayanan ünlü viski markası Johnnie Walker, kısa süre önce gerçekleştirdiği açıklamayla plastik kullanımını sıfırlama ve kağıt şişelere geçiş için adım atacağını duyurdu. Cam şişeden karton kutuya geçiş olarak gerçekleşecek bu değişim 2021’den itibaren tüketicilerin karşısında olacak.

İlginizi Çekebilir  Cam ve plastiğe alternatif; Geri dönüştürülmüş kağıttan üretilen şarap şişesi

Johnnie Walker ile birlikte yeni bir şirket de devreye sokulacak

Markanın sahibi olan içecek firması Diageo’nın da girişimleriyle hayata geçirilen bu projeyle birlikte ambalajlamada daha sürdürülebilir ve çevre dostu bir döneme geçmek istiyor. Ağaç hamurundan yapılacağı açıklanan şişelerin yüzde 100 geri dönüştürülebilir oluşuyla dikkat çekiyor. Kalıplarda preslendikten sonra mikrodalga fırınlarda işlenecek olan şişelerin iç yüzeyi, içecekle temas etmemesi için özel bir spreyle kaplanacak. Diageo’nun bu sürdürülebilirlik planı aslında kapsamlı bir stratejiyi kapsıyor. Şirket Johnnie Walker hamlesini, karton şişe üretimi için kurulacak Pulpex adında bir şirkete ortaklıkla güçlendirecek. Kurulacak olan bu Pulpex firması alanlarında dünya devi olan Unilever ve Pepsi gibi diğer büyük şirketlerle de kağıt şişe üretimi için birlikte çalışacak.