Araştırmalar bu defa JRR Tolkien Orta Dünya evrenini haklı çıkarıyor; dev ağaçların, ormanların korunmasında önemli bir rolü var.

Yeni yapılan bir araştırmaya göre biyoçeşitlilik küresel sıcaklıkları önlemede büyük bir paya sahip. J.R.R. Tolkien’in Orta Dünya evreninde, yürüyen dev ağaçlar eski ormanların sağlıklı kalmasında rol oynuyor. Science dergisinde yayınlanan araştırma sonuçları, ormanlarda bulunan dev ağaçların karbon salınımını tutmada bilinenden daha fazla etkisinin olduğunu gösteriyor. Uzmanlar, çalışmalarının küresel ısınmayı yavaşlatmak için bir strateji olarak ormanları korumayı ve biyolojik çeşitliliğin önemini vurguladığını ifade etti.

İlginizi Çekebilir  Ormanlar ve bitki çeşitliliği; Antarktika'nın antik dönemine ışık tutan ilgi çekici araştırma

JRR Tolkien Orta Dünya evreni günümüze ışık tutuyor

Texas Üniversitesi Biyoloji Bölümünden Caroline Farrior; “Bu analiz, tropikal ormanlar için yeterince iyi değil ancak ilerisi için çözüm yolu gösteriyor. Tropikal ormanların karbon depolamasını tahmin etmek için onların büyümesi, hayatta kalması ve çoğalmasındaki değişimin önemli olduğunu gösteriyoruz.” dedi. Öncüler olarak bilinen Maun ve Brezilya Fıstığı Ağacı gibi örnekler gölgede kalan birçok türden daha hızlı büyüyor. Araştırmacılar bunun boy ve üreme arasında bir değişimin sonucu olduğuna inanıyor. Çalışma, Panama Kanalı‘nın ortasındaki bir ada olan Barro Colorado‘daki yağmur ormanlarından toplanan 30 yılı aşkın verilere dayanıyor.

 Sonuçlarımız, uzun ömürlü ağaçların, eski ormanlarda geçici değil önemli bir özellik olduğunu gösteriyor. Biyokütlenin yaklaşık yüzde 40’ını temsil ediyorlar ve bunun zamanla azaldığına dair hiçbir belirti yok

Bilim adamları 282 farklı ağaç türünü büyüme, üreme ve uzun ömürlülükle belirlenen beş kategoriye ayırıyor. Bu, hızla büyüyen ve ölen türlerin, yavaş büyüyen ve yaşlılığa ulaşan türlerin, uzun süre yaşayan ve uzun süre üreyen devlerin ve verimli cücelerin göreceli rollerini ortaya koyuyor. Ekip, bu grupların farklı kombinasyonlarını simüle ederek, yakındaki genç ormanların toparlanma dinamiklerini yeniden üreten bir model oluşturmayı başarmış durumda. Bu model, ağaçların ne kadar hızlı büyüdüğü, ne kadar süre yaşadıkları ve ne kadar yavru ürettiklerine dair bilgileri içermekle birlikte şu anda endişe verici bir oranda kesilen tropikal ormanları restorasyonuna yardımcı olacağı da söyleniyor. Böylelikle ormanlarda olgunluğa ulaşan dev ağaçların ortadan kaldırılmasına ilişkin teori de boşa çıkıyor.