Yeni bir araştırma, atık kahve telveleri ile biyobozunur plastik madde elde edilebileceğini gösteriyor.

Son zamanlarda çevre dostu biyobozunur plastikler hakkında daha fazla şey duyuyoruz. “Peki nedir bu biyobozunur plastikler?” dediğinizi duyar gibiyim. Bakteri veya diğer organizmalar tarafından tamamen bozunan plastikler olarak karşımıza çıkıyor. Biyobozunur plastik üretimi ve kullanımı petrol kaynaklı plastiklere kıyasla fosil yakıta daha az ihtiyaç duyduğunu söylemek mümkün. Üstelik biyobozunduğunda da düşük sera gazı emisyonuna neden olduğu için daha sürdürülebilir bir faaliyet olarak karşımıza çıkıyor. Bu lifler tipik olarak odun atıklarından toplansa da, yeni araştırmalar, kullanılmış kahve telvelerinden bu maddenin elde edilebileceğini gösteriyor.

Kahve telveleri ile biyobozunur plastik üretimi ve kullanım alanları

Selüloz dünyada bulunan en bol organik bileşik olarak yer alıyor. Bitkilerin hücre duvarlarında bulunurken, yapraklarının ve gövdelerinin de güçlü olmasını sağlıyor. Ancak son araştırmalar gösteriyorki kahve telveleri de bu konuda yetersiz değil. Uluslararası Kahve Örgütü her yıl dünya çapında 6 milyon ton kahve üretildiğini tahmin ediyor. Bazıları kompostlanırken, bazıları biyoyakıt veya yol malzemeleri gibi maddelerde kullanılabiliyor.

Yokohama Ulusal Üniversitesi‘nde bilim adamı olarak görev yapan Prof. Izuru Kawamura, kahve telvelerinin ağırlık ve hacimlerinin yarısının selülozdan oluştuğunu ve bu konuda umut vaat ettiğini söyledi. Tüm bunlarla birlikte araştırmacılar, öğütülmüş çekirdeklerin hücre duvarlarını oksitlemek için daha önce geliştirilmiş bir işlemi kullanarak, elde ettikleri selüloz nanofiberlerin, muntazam bir yapıya sahip olduklarını belirttiler. Kawamura; “Artık daha fazla restoran ve kafenin tek kullanımlık pipet kullanması yasaklandı. Bu hareketi takiben, kullanılmış kahve taneciklerinden selüloz nanofiber içeren bir madde ile kahve fincanı yapmayı hedefliyoruz.” diyor.