Geçtiğimiz yıllarda pek çok kez “Türkiye’deki Cennet” olarak anlatılan Kamilet Vadisi, şu sıralar derelerinden akan çamurlarla gündemde.

Avrupa’da korunması gereken 100 sıcak nokta olma ve insan eliyle dönüştürülmeye uğramamış özelliğiyle bilinen Kamilet Vadisi 11 bin bitki türüne de ev sahipliği yapıyor. Her mevsim gidenleri büyüleyen doğasıyla dağ keçisi, boz ayı, kızıl akbaba, vaşak ve ardıç kuşu gibi önemli türlerin de yuvası niteliğinde. Günümüzde ise bu canlıların ve bitki türlerinin yaşam alanı tahrip oluyor. Artvin’in Arhavi İlçesinde bulunan Kamilet Vadisi’nde inşaatı başlatılan hidroelektrik santrali nedeniyle vadide akan suyun çamura bulanması tepkilere yol açtı.

1/3

Kamilet Vadisi temiz suları özelliğini kaybediyor

Yayla yerleşimleri dışında vadi içinde hiçbir yerleşimin olmaması nedeniyle vadi boyunca akan su içilecek kalitede temiz olma özelliğine sahip. Birçok hayvana ve bitkiye yaşam kaynağı olan vadideki su, Hes yapan şirketin dereye döktüğü hafriyattan ötürü 1 buçuk aydır çamurlu akıyor. HES’in sahibi MNG Holding’in bağlı olduğu Balsu Elektrik adlı şirketin, çevresel etki değerlendirme sürecinde taahhüt ettiklerini yapmamasına göz yumduğu iddia edilen Artvin Orman Bölge Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunmak için birçok doğa sever bir araya geldi. Arhavi Doğa Koruma Platform‘undan Erdoğan Güler; “Bu projenin Türkiye’de çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) süreçlerinin tamamen göstermelik ve kâğıt üzerinde kalan, ‘sözde süreçler’ olduğunu bir kere daha gösterdi.”  ifadelerine yer verdi.

Güler açıklamalarının devamında; “Orman alanlarıyla ilgili olarak verilen izinlerin koşulları ve bu koşulları belirleyen firma taahhütlerini denetlemeyen Arhavi Orman İşletme Müdürü ve ilgili Orman Bölge şefi hakkında görevi ihmal, görevi ihmal yoluyla firmaya haksız kazanç sağlama, çevre suçu oluşmasına göz yummak, oluşan çevre suçunu ilgili mercilere bildirmemek suçlarını işledikleri gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduk” dedi.