Hemen her coğrafyada hizmet veren dünya şirketleri düşük karbon emisyonu konusunda adımlar atarken, yeni araştırma buraya farklı bir yönden bakmamızı sağlayacak.

Karbon nötr hedefi konusunda son dönemler dünyanın en büyük şirketlerini yeni planlamalar yapmaya itiyor. Microsoft, Sky Media ve Delta Havayolları gibi birbirlerinden farklı alanlardaki seyreden isimler bu alanda 2020’nin öne çıkanları arasında. Lakin hafta başında yayınlanan Avrupa bazlı yeni rapor yatırımların hala yeterli seviyede olmadığını gösteriyor. Buna göre Avrupa’nın en büyük şirketleri AB Komisyonu tarafından belirlenen 2050 karbon nötr hedeflerine ulaşmaları için, düşük karbon odaklı projelere en az iki kat daha fazla yatırım yapmak zorunda.

İlginizi Çekebilir  Delta Havayolları duyurdu; Amerikalı ilk karbon nötr havayolu şirketi olacak

Karbon emisyonu seviyesi 30 yıl öncesinin de altına çekilecek

İklim araştırma sağlayıcısı CDP‘nin birden fazla sektörde faaliyet gösteren halka açık 882 kurum üzerinde yaptığı büyük araştırma, şirketlerin 2019 yılın sermaye yatırımları ve AR-GE için 124 milyar avro harcadıklarını gösterdi. Genel tabloya göre yüzde 12‘lik bir pay anlamına gelen bu yatırımları değerlendiren CDP Avrupa Genel Müdürü Steven Tebbe, 2050 yılına kadar sıfır emisyon hedefine ulaşma yolunda ilerlemek için rakamın yüzde 25‘e ulaşması gerektiğini ifade ediyor.

Raporun detaylarında elektrikli araçlar için yaklaşık 43 milyar avro, yenilenebilir enerji için 16 milyar avro, enerji şebekesi ve altyapı teknolojileri içinse 15 milyar avro değerinde yatırım yapıldığı görülüyor. Avrupa merkezli politikacılar 2030 yılına gelindiğinde, karbon emisyonu salınımını 1990 yılı seviyesinin bile altına çekmek için çalışmalar yapıyor. Eğer bu gerçekleştir ise, emisyon oranı yüzde 55 oranında aşağı çekilmiş olacak.