New South Wales Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilen çalışmada, karbondioksit gazının küresel bir problemden, ihtiyaçların karşılanabildiği bir hammaddeye dönüştürülme senaryosu üzerine konuşuluyor.

Karbon salınımı” ve “emisyon” gibi kelimeleri son yıllarda çok daha sıkça duymuş olabilirsiniz. Otomobil dünyasında yaşanan elektrik dönüşümünün başlıca tetikleyicisi konumunda olan bu maddeler, enerji endüstrisi için de hayati öneme sahip. Kömürlü termik santraller başta olmak üzere enerji ihtiyacı karşılayan tesislerin atmosfere bıraktığı zehirli gazların artık geri dönülemez zararlar verdiği bir dönemin içerisine yaşıyoruz. Yenilenebilir enerji kaynaklarına olan yatırımları da tetikleyen bu sürecin kısa vadede daha etkili bir çözüme kavuşması için de bilimsel çalışmalar sıklıkla devam ediyor. Advanced Energy Materials‘da yayınlanan yeni çalışma da, büyük ölçekli karbondioksit salınımı yapan işletmelerin ortaya çıkarttığı bu duruma oldukça işlevsel bir çözüm olma iddiasında.

Çalışma ile karbondioksit gazı endüstriyel bir kullanım aracı olabilir

New South Wales Üniversitesi Kimya Mühendisliği himayesinde gerçekleştirilen çalışmanın merkezinde, santral kaynaklı emisyonları faydalı ürünlere dönüştürebilecek yeni bir teknolojinin temelini oluşturuyor. Bu zehirli gazı kimyasal bir tepkimeye sokan araştırmacılar, daha çevreci bir sentez gaz üretmenin yeni bir yöntemini keşfetmiş görünüyor. Bu yöntemle birlikte karbonu Lego’ya benzettikleri kimyasal yapı taşlarına dönüştüren ekip, sonrasında bu ürünü sentetik yakıt başta olmak üzere farklı ürünlere dönüştürülebilecek. Bu da aynı zamanda emisyonları azaltırken daha ucuz ve ölçeklenebilir bir üretim yöntemi için kapıların aralanabileceği anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilir  Hava kirliliği odaklı meslek hastalıklarının önüne geçebilecek giyilebilir teknoloji

Çalışma kapsamında paylaşılan yüzeysel teknik detaylara baktığımızda, karbondioksitin bir elektrolizör içinde ortaya çıkan çinko-oksit parçacıkları ile karıştırıldığında sentez gazı (karışım) olarak bilinen hidrojen ve karbon monoksit karışımına indirgenebileceği sonucu karşımıza çıkıyor. Bugün sentez gazın yapı taşı olan hidrojen ve karbon monoksitin çok önemli endüstriyel kaynak olan sentetik dizel, metanol, alkol veya plastik gibi şeyler yapmak için farklı oranlarda kullanıldığı biliniyor. Bu araştırmayla birlikte de karbondioksitin, tüm endüstriyel kimyasalları yapmak için kullanılabilecek bir araç olma yolu açılabilir.