Karton kullanımının hat safhada olduğu kargo dünyasında tam anlamıyla bir dönüşüm imkanı getirme iddiası olan The Box, sürdürülebilir gelecek için umut vadediyor.

Kağıt ve karton kullanımıyla ilgili hassasiyet üzerine pek çok yerde uyarılar var. Özellikle tek kullanımlık amacıyla karşımıza çıkan ürünler şüphesiz bunları en iç acıtıcısı. Karbon nötr olma yolunda ilerleyen küresel markaların gelecek politikaları arasında yer alan kağıt kullanımı kargo dünyası için de büyük bir problem. Nitekim kısa süre önce LivingPackets tarafından yapılan araştırmaya göre sadece bu amaç için yılda 700 milyondan fazla ağaç kesimi yapılıyor. The Box girişimi tam da bu noktada karşımıza çıkarak, tüketici alışkanlıklarının değişmesi konusunda umut vadediyor. Paket teslimatların birden çok kez kullanıma olanak tanıyan girişim, teknolojiden de destek alıyor.

1/2

The Box, güvenliğiyle de dikkat çekiyor

Kendi içerisinde kullanılan malzemeden ötürü darbelere yüksek mukavemet gösterebilen The Box, bu sayede hassas kargo ihtiyaçlarından doğan köpük tüketimini de ortadan kaldırıyor. Malzeme kalitesinin yanında üzerinde sıcaklık, nem ve darbe ölçen sensörlerin de kullanıldığı kutuyu dahili GPS özelliği sayesinde anlık olarak takip etmek de mümkün. Kutu içerisinde kameranın da olması bizce özellikle altı çizilmesi gereken noktalar arasında. Projenin arkasında yer alan LivingPackets ekibi, kutuda kullandıkları alarm destekli kilitleme mekanizması sayesinde kargo sahiplerine ekstra güvenlik de vadediyor. Bu sistem sayesinde kutu sayede kargonun sahibi ve yetkili kişiler tarafından açılabiliyor.


Katlanabilir yapısı sayesinde farklı boyutlardaki kargolara da cevap verebilen kutuyu teslim alan kargo sahipleri, dilerlerse kendi özel gönderileri için de tekrar kullanabilme ayrıcalığına da sahip. Tüketiciler ek olarak, çevresinde gönderi için ihtiyacı olan arkadaşlarına da kutuyu teslim edebiliyor. Bunun dışında ise yakın noktalarda yer alan noktalara kutuları bırakmak da mümkün. Kağıt kullanımının yanında yılda 8 milyon ton plastik tüketiminin de önüne geçme potansiyeli taşıyan projenin başarıya ulaşması için küresel şirketlerin desteğine ihtiyacı olacak.