Bulgaristan merkezli bir ekip tarafından hayata geçirilen Origami Bottle, plastik su şişesi kullanımına Japon sanatının inceliklerini taşıyor.

Geri dönüşüm süreçlerinin bugün en temel besleyicilerinden birisi olan plastik şişeler, kullanım alanlarının genişliği sebebiyle hayatımızın pek şok noktasına nüfuz etmiş durumda. Son dönemlerde nispeten biraz daha artış gösteren bilinçli tüketim oranı, tüketicilerin alternatif şişeleri yanlarında taşıyarak sürece destek verme eylemleriyle destekleniyor. Dünyanın farklı yerlerindeki girişimler de, plastik şişelerin yerini alacak alternatiflerle karşımıza çıkıyor. Bunlar arasında katılan son üye ise Bulgaristan merkezli DiFold. Akordiyon tipi şişe tasarımını Japon katlama sanatı origamiye dayandırarak baştan yaratan ekip, oldukça dikkat çeken bir şişeyle radarımıza takıldı.

1/3

Katlanabilir su şişesi Origami Bottle kısa sürede fon desteği aldı

Adını ilhamının alındığı sanattan alan Origami Bottle, herhangi bir katı yapılı su şişesi kadar etkili bir kullanım deneyimi sunabiliyor. 750 mililitreye kadar su saklama limiti olan ürünü, son damlayı boşalttıktan sonra, bir cep veya çantaya atmak için adeta kırıştırarak kompakt bir boyuta getirebiliyorsunuz. Ürün tamamen katlandığında ceket cebi ve tam boyutlu bir sert şişenin hiçbir şekilde sığmayacağı yerlerde saklanabiliyor.

İlginizi Çekebilir  Atık plastik şişelerden üretilen tekrar kullanılabilir maske

Ürünün yapısında ise kanserojen etkinin yer almadığı BPA içermeyen bir termoplastik elastomer kullandığını görüyoruz. Bu malzemenin içerisine konan suya herhangi bir koku veya tat bırakmamakla birlikte yüzde 100 geri dönüştürülebilir olduğu biliniyor. Kullanıcılar şişeyi el ile veya bulaşık makinesinde yıkayabiliyor. Origami Bottle, içerisinde sıvı varken uygulanan herhangi bir baskıya karşı yüksek mukavemetle formunu korumasıyla da dikkat çekiyor. DiFold ekibi, Kickstarter üzerinden açtığı fonlama kampanyasına kısa sürede beklediğinden bile fazla ilgi gördü denebilir. Nitekim geçtiğimiz günlerde ürünün 137.000 dolarlık destek aldığı açıklandı. Ürün şu an ise 32 dolarlık fiyatla Indiegogo üzerinden satışa sunuluyor. İlk teslimatlar ise Ocak 2021’de yola çıkacak.