Yeni dünya düzenine uyarlanan sterilizasyon tasarımları, şimdi de kendini temizleyen kapı kolu tasarımı ile karşımıza çıkıyor.

İçerisinde bulunduğumuz Covid 19 pandemisi süreciyle birlikte, türlü temizlik ve dezenfeksiyon alışkanlıkları kazanmaya devam ediyoruz. Tüm bunları manuel olarak yapmaya devam ederken, işimizi kolaylaştıran bir kapı kolu tasarımını gelin birlikte keşfedelim.

SARS salgını sırasında enfekte olan ve ölen insan sayısından etkilenen Hong Konglu öğrenciler Sum Ming Wong ve Kin Pong Li,  yenilikçi tasarım fikriyle bir şeyler yapmak istediler. Kendi kendini temizleyen bir kapı kolunun şu anda kullandığımız kimyasal bazlı temizlik işlemlerinden daha etkili olduğunu düşünen ekip  radarımıza takılan bu ürünü hayata geçirdi.

1/2

 

Kendi Kendini Sterilize Eden Kapı Kolu Nasıl Çalışıyor?

Kapı kolu, her iki ucunda alüminyum kapak bulunan cam bir tüpten yapıldı ve tüm kol, titanyum dioksit adı verilen bir mineralden yapılan toz haline getirilmiş bir fotokatalitik kaplama ile kaplandı. Bakteriler, cam tüp üzerindeki ince kaplama ile reaksiyona giren UV ışığı ile aktive edilen kimyasal bir reaksiyonla ayrıştırılıyor. Dahili bir jeneratörle çalışan kol, kinetik enerjiyi kapının açma / kapama hareketinden ışık enerjisine dönüştürüyor ve UV ışığının işini her zaman böyle yapıyor. Bu mikrop öldürücü tasarımın, laboratuar testleri sırasında mikropların% 99,8’ini yok ettiği görüldü.

İlginizi Çekebilir  Koronavirüs günlerinde ilginç çözüm; kendi gidonunu temizleyen elektrikli bisiklet

Aynı zamanda modern bir görsel forma da sahip olan tasarım, arka ışık sayesinde bir lav lambası gibi görünüyor. Kola dokunmanın güvenli olup olmadığını göstermek için yeşil veya kırmızı renkte yanıyor. Halka açık yerlerdeki  kolların bakteriler için sıcak noktalar olduğu düşünüldüğünde; bu tasarım, dünyanın pandemi ile mücadelesi için daha güvenli bir altyapı oluşturmak için de oldukça yaratıcı ve faydalı bir fikir gibi görünüyor. Kendinden sanitasyonlu bu tasarım aynı zamanda 2019 James Dyson Ödülleri‘nin kazanan girişimlerinden biriydi.

Video