Hızlı gıda endüstrisindeki çevre dostu tüketim değişimi devam ediyor. Tavuk ürünleriyle sektörde öne çıkan KFC, bitki bazlı nugget ile sürece yeni bir soluk getirme iddiasında.

Küresel ısınma etkisinin temel nedeni olan sera gazı emisyonlarının detaylarına bakıldığında, hayvancılık sektörünün temel payı elde ettiği kolaylıkla görülebilir. Nitekim yiyecek alışkanlıklarımızı tersine çevirme sürecimizin gerekliliğini de son yıllarda çok daha fazla görmeye başlıyoruz. Butik üreticilerle başlayan daha az hayvansal tüketim odaklı hamlelere, küresel çapta hizmet veren markalar da artık ciddi şekilde destek veriyor. Geçtiğimiz yıl “Geleceğin Mutfağı” projesi kapsamında bitki bazlı tavuk ürünlerini menülerine ekleme duyurusunu gerçekleştiren hızlı gıda devi KFC, yeni adımıyla bunu bir adım daha ileriye taşıyor. Kısa süre önce konuyla ilgili yeni bir duyuru gerçekleştiren şirket, bitki bazlı nugget için Moskova merkezli 3D Bioprinting Solutions ile ortaklığa gidiyor.

İlginizi Çekebilir  Hayvancılık ve süt sektörünün iklim krizine etkisi

KFC bitki bazlı tavukları bu yıl nihai ürünle test etmeye başlayacak

Son dönemlerin yükselen trendi olan üç boyutlu yazıcı teknolojisi merkezli üretim, KFC’nin bu adımının da temelini oluşturuyor. Gerçekleştirilen ortaklıkla birlikte “Geleceğin Eti”ni hazırlama fikrini de somut bir adıma döken marka, sağlıklı bir yaşam tarzı ve beslenmenin artan popülaritesine ve geleneksel ete alternatif ürünlere olan talepteki yıllık artışa çevre dostu bir yaklaşımla cevap verme amacında. Proje, dünyanın ilk laboratuvarda üretilen bitki bazlı tavuk nuggetlarını da karşımıza çıkartacak gibi. Ürünü geleneksel etten çok daha çevre dostu olarak nitelendiren KFC, tüketicilerin sevdiği orijinal ürüne hem tat hem de görünüm olarak yakın tutmaya çalışacak.

KFC Rusya Genel Müdürü Raisa Polyakova; “Geleceğin restoranı için yeni bir adıma geçiyoruz. 3D biyoprin teknoloji, küresel sorunlarla başa çıkmamıza yardımcı olabilir.

Ortaklığın karşı tarafında yer alan 3D Bioprinting Solutions, tavuk hücrelerini ve bitki materyalini kullanarak hayata geçirdiği “biyoprin teknolojisi” ile piyasada adından söz ettirmeye çalışıyor. Nitekim nihai ürünün oluşturulma sürecinde bitkisel malzemelerin yanında laboratuvar ortamında elde edilen tavuk hücrelerinin de kullanılacak olması da dikkat çekici detaylar arasında. KFC’nin geliştirilecek olan bu ürüne kendine has lezzetini vermek için baharat başta olmak üzere tüm malzeme ve tarif tedariğini sunacağı da yapıla açıklamada karşımıza çıkıyor. Kullanıcı deneyimine sunulacak ilk nihai ürünlerin Moskova’da 2020 sonbaharında ortaya çıkarılması planlanıyor.