Son yılların yükselen trendlerinden olan klasik otomobil elektrik dönüşümü bu kez klasik Fiat 124 Spider ile bambaşka bir seviyeye taşınıyor.

Otomobil üreticilerinin tüm ürün gamlarının merkezine oturttuğu elektrik gücü için artık geleceğin teknolojisi terimi bile geride kaldı. Günümüz itibarıyla pazar payı artan bu furyanın, ülkelerin politikaları gereği uyguladıkları yasaklarla daha da ileriye taşınması kaçınılmaz. İşin önemli bir boyutu da klasik otomobiller için var. Günümüzde bu araçlar için bazı senaryolardan birisi de elektrik dönüşümü. Son birkaç yılda örneklerini gördüğümüz bu dönüşümlere klasik Fiat 124 Spider da dahil oluyor. Amerika merkezli Roadster Salon tarafından gerçekleştirilen dönüşüm sadece motor değişiminin de ötesinde başlı başına bir restorasyon olarak değerlendirilebilir.

1/3

Fiat 124 Spider projesinden detaylar

Aslında hemen her modelde olduğu gibi bizim çeken tasarım noktasından sonra rakamsal verilere bakma refleksi burada da önünü alamadığımız bir nokta oldu. Lakin bunun öncesinde dönüşümü bambaşka bir noktaya konumlandırmamız gereken noktasından bahset gerekiyor. Proje elektrikli modeller arasında manuel şanzıman kullanılan ilk örnek olarak da kayıtlara geçiyor. Bu da tasarım kadar sürüş karakteri için de geleneklere bağlı kalınabildiğinin çok net bir kanıtı.

1/3

Aracın elektrik üniteleri kısmında ise bizi iki adet motor karşılıyor. 200 beygir güç ve 271 Nm torkla gelen formül ile birlikte 124 Spider’ın 0’dan 100’e hızlanması 6 saniye olarak tabloya yansıyor. Markanın açıkladığı maksimum sürat değeriyse 210 km/s iken, kat edebilebilecek menzil değeriyse 140 kilometre olarak veriliyor. Yaklaşık 140.000 dolardan meraklısıyla buluşacak olan bu otomobilden toplamda 20 adet üretilmesi planlanıyor.