Arazi performansıyla herkesi şaşırtan Fiat Panda, ilk jenerasyonunun elektrik dönüşümüyle birlikte diğer klasiklere de selam gönderiyor.

Küresel ısınmanın insan hayatına olan etkisi, ayrı paralelde alınan yasak kararlarının da merkezinde. Son birkaç yılda İspanya, İtalya, Fransa ve Almayan‘nın en büyük kentleri için alınan dizel motorlu araçlar için giriş yasakları bunun en temel göstergesi. Klasik otomobillerin geleceği için de artık bu konuyla paralel olarak daha çok konuşulması elzem hal alıyor. Kimileri bu araçların sadece haftanın belirli günleri sokağa çıkabileceği üzerine yasa teklifleri ortaya atarken kimileri ise çözümü doğrudan elektrik dönüşümünde arıyor. Nitekim bu süreç içerisinde Mercedes G-Serisi ve Hummer gibi modellerin elektrik ünitesiyle donatılan özel yapım projeleri de bize birer örnek olabilir. Boyutlarına göre arazi dinamikleri küçümsenmeyecek noktalarda olan klasik Fiat Panda da bu dönüşüm projelerinden nasibini almış şekilde karşımıza çıkıyor.

1/4

Elektrikli Fiat Panda günlük ihtiyaçları karşılayacak nitelikte

Garage Italya tarafından gerçekleştirilen dönüşümün detaylarının meraklılarını sevindirecek titizlikte olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. 4×4 versiyon üzerine yapılan dönüşüm için tercih edilen renk seçeneği üzerinde bile çalışıldığını görüyoruz. Ekibin paylaştığı ilk bilgilere göre elektrikli Panda maksimumda 115 km/s hıza kadar çıkabiliyor. Batarya noktasında ise beklediğimiz gibi büyük bir ünite tercih edilmemiş durumda. Bunun Sonucu olarak aracın 100 kilometre civarında menzil kat edebildiğini görüyoruz ki bu günlük olarak pek çok kişinin ihtiyacını karşılayabilir. Aracı tam şarja geçirmek içinse kaynağa göre değişmekle birlikte 3 ile 8 saat arasında bir zamana ihtiyac var. Car&Vintage için sadece bir adet üretilen dönüşüm projesi önümüzdeki yıllardaki daha bir çok klasiğe de ilham olacak gibi görünüyor.