Dünya çapında ger geçen gün daha popüler hale gelen sürdürülebilir moda girişimleri Türkiye’de de yükselişte. Radarımıza giren son isimse koleksiyonuyla dikkat çeken Knot_X.

Dünyanın önde gelen ve en büyük sektörlerden biri olan moda endüstrisinin sürdürülebilirlik konusunda üzerine düşeni yapması oldukça önemli. Sektördeki çalışma koşulları ile moda ve tedarik zinciri göz önünde bulundurulduğunda sürdürülebilirlik konusunda geriye kolları sıvamak kalıyor. Çocuk işçilerden zararlı kimyasallara maruz kalan çalışanlara, kirletilen kaynaklardan ihraç fazlası ve defolu ürünlere, hatta bilinçsizce tüketilen hammaddelere kadar birçok konuda sürdürülebilir adımlar atmak gerekiyor.

İlginizi Çekebilir  Reebok tarafından üretilen sürdürülebilir vegan ayakkabı

Günümüzde sürdürülebilir moda alanında geleceğe dönük umut verici çabaları ve iş birlikleri görmek mümkün. Gerek kurumsal markalar gerekse üretim politikası sürdürülebilirlik üzerine kurulmuş olan küçük işletmeler ekolojik sistemleri kullanmayı kendilerine misyon edinmeye başladılar. Dünyada döngüsel ve sürdürülebilir modayı odağına alan markaların Türkiye’deki örneklerinden bir tanesi de adını yavaş yavaş duyurmaya başlayan Knot_X.

1/3

Knot_X koleksiyonu hakkında bilmeniz gerekenler

Marka, sürdürülebilirliğin geleceği şekillendireceği ışığında 2019/20 Kış koleksiyonuna tarihteki oyun değiştiren figürleri, canlıları ve icatları yansıtıyor. Sürdürülebilir bakış açısının dünyayı değiştirecek güçte olduğuna inanan Knot_X, 2109/20 AW koleksiyonunu hazırlarken büyük atölyelerin dönüştürülmeye uygun, değerli yünlerine hayat veriyor. Sürdürülebilirlik konusunda duyarlı olan ve döngüsel üretim mottosunu ilke edinen marka sınırlı sayıda, eşsiz ve cinsiyetsiz tasarımları trend takipçilerin beğenisine sunuyor. Aynı zamanda Knot_X’ in hedefi çevreye karşı daha sorumlu ve bilinçli olan tüketici kitlesi oluşturmak ve moda severlere trend bir moda deneyimi yaşatmak.

1/5

Knot_X ekibinin sürdürülebilirliğin yanında cinsiyetsiz ve sorumlu olarak nitelendiği koleksiyonların temel felsefeleriyse şu şekilde tasvir ediliyor;

TALKY MAC SWEATERS: Ocak 1984’te merhaba diyen ilk makina Mac’in anısına

LAIKA SWEATERS: Orbiti geçen ilk canlı Laika’nın anısına

TESLA SWEATERS: Tesla’nın geçtiğimiz sene yaptığı Mars turu anısına

CAT PLANET SWEATERS: Milky Way Galaksi’sindeki bir gezegenden gelen kedilerin anısına

HEAR ME SWEATERS: Büyük kasasıyla ikonikleşmiş ilk telefon Motorola DynaTAC anısına

UGLY SWEATER SWEATERS: Yıla yayılan bir Ugly Sweater deneyimi için uzaya çıkan Noel Baba’nın geyikleri anısına

UFO SWEATERS: Bir gün gerçekten gelip içinde bulunduğumuz çağı değiştireceğine inandığımız UFO’lar anısına

DATABYTE SCARF: Günümüzde herkesin peşinden koştuğu, gerçek bir oyun değiştiren haline gelen veriler anısına

DATABYTE BEANIE: Günümüzde herkesin peşinden koştuğu, gerçek bir oyun değiştiren haline gelen veriler anısına

Markanın ürünlerine buradan ulaşıp satın alabilirsiniz.