Avustralya yangınlarının olduğu bölgelerdeki söndürme ve kurtarma çalışmaları devam ederken gerek sevindirici gerek üzücü haberler gelmeye devam ediyor.

Aylardır çok ciddi kayıplara neden olan Avustralya yangınlarını söndürme faaliyetleri sürerken bir yandan da bölgedeki canlıları kurtarma operasyonları devam ediyor. Bu kapsamda birçok veteriner hekim ve gönüllü olarak çalışan vatandaşlar kurtarılan canlıları iyileştirmeye çalışıyor. Oldukça geniş kapsamlı olan bu çalışmalardaki zorlayıcı etmenlerden birisi de eğitimsizlik. Bunun en net örneğini kısa süre önce Animalia Wildlife Shelter adındaki hayvan koruma derneğinin yaptığı açıklamada görüyoruz. Yangın bölgesinden kurtarılan bir koalaya yardım etmek isteyen bir kişi, maalesef hayatını kaybetmesine neden oldu.

Koala yardımlarında şişeden su içirmeyin uyarısı

Açıklamanın detayları aslında uyarıları da beraberinde getiriyor. Koalaya ihtiyacını karşılaması için şişeden su içirmeye çalışan yardımseverin, istemsizce onun boğulmasına neden olduğunu görüyoruz. Arnie isimli koalanın hayatını kaybetmesiyle yapılan resmi açıklama ise şu şekilde; “Arnie ile karşılaşanlar, onların başlarını havaya dikerek çok miktarda su içemeyeceklerini bilmiyorlardı. Oysaki bu yöntem suyun akciğerlerine kolayca gitmesine neden olarak ölüme sebep verebiliyor. Arnie’nin başına gelen de bu, maalesef tedaviye alınsa da hayatını kaybetti.


Koalaların su ihtiyaçlarını okaliptus yapraklarını yiyerek karşıladıkları biliniyor. Sık sık su içmeyen bu canlılar, suyu doğrudan almak istediklerinde birikintilere eğilerek dilleriyle ufak miktarlarda ihtiyaçlarını karşılıyor. Yetkililer vatandaşları, bu canlıları gördüklerinde şişe yerine önlerine geniş bir kap koyarak yardımcı olmaları konusunda uyardı.