Kickstarter üzerinden açılan kampanya ile kısa sürede ciddi bir seviyeye gelmeyi başaran titreşim emen gidon boğazı, bisiklet kullanıcıların ilgisini çekecek.

Söz konusu bozuk ve zorlu yol sürüşü olduğunda tüm bisikletçiler gibi biz de “Kalamış’ta aranan tatlı huzur” misali daha fazla konforu gözetiyoruz. Özellikle yol ve touring bisiklet sahiplerinin yapı gereği ön süspansiyon kullanmamaları, onları bu noktadaki her türlü çözüme göz atmaya itiyor. Çatal ve gidon başta olmak üzere çözümü, darbe emişiyle nispeten daha avantajlı görünen karbon malzemelerden yana kullanmak aslında akla ilk gelen seçenek. Bu noktada işi biraz daha ileri taşımayı amaçlayan Amerika merkezli Cirrus Cycles, geliştirdiği titreşim emen gidon boğazı tasarımıyla radarımıza takılıyor. Halihazırda bir Kickstarter kampanyası olan ürün aslında çok da karmaşık bir yapıya sahip değil.

Titreşim emen gidon boğazı seri üretim için son aşamalarda

Kinekt Suspension Stem olarak isimlendirilen gidon boğazı sistemi kendi içerisinde özel bir tasarım yapısına sahip. Bu özel tasarımın şok emici kısmı konusundaki en büyük destekçisi ise süspansiyon işlemini gören yay sistemi. 20 milimetreye kadar esneme payı bulunan bu yayla birlikte genel yapı içerisinde iki farklı malzemeden faydalanılıyor. Dış bölümde 6061 alüminyum malzemeyi tercih eden geliştirici ekip, iç mekanizmada ise paslanmaz çelik alaşımı tercih ediyor.

“Yumuşak – orta – sert” olmak üzere üç farklı kullanım tercihi sunabilen gidon boğazının 30 dereceye kadar açılandırılabildiğini görüyoruz. Versiyon tipine göre toplam ağırlığı 465 gram ile 510 gram arasında değişen boğazın bu noktada karbon boğazlara göre dezavantajlı olduğunu söylemek mümkün. Lakin vadettiği konforun seviyesi de, şüphesiz kullanıcıların bu ekstra ağırlığı göz ardı etmesine yardımcı olacak. Nitekim komponentin sürüş sırasında özellikle bilek ve omuz bölgelerinde ciddi fark yarattığı da öne çıkarılan detayları arasında. Şu anda kampanya üzerinden 119 dolarlık bağışla satın alanabilen model eğer seri üretime geçerse fiyatı 180 dolara kadar artacak. Halihazırda 21.000 dolara yaklaşan seri üretim için ihtiyaç miktarına sadece 4.000 dolar kalması da var olan ilgiyi net şekilde ortaya koyuyor. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Video