Belçika merkezli bir ekip tarafından açık kaynak kodlu olarak ücretsiz paylaşılan tasarım, Koronavirüs sürecine katkı sağlayabilir.

Sosyal medyada her ne kadar fantastik ve bir o kadar da gereksiz meydan okuma videolarını görsek de yaşanan can kayıplarını ve vaka sayılarını gördüğümüzde Koronavirüs salgının ciddiye alınmayacak bir yanı olmadığı aşikar. Tüm dünya genelinde olağanüstü hal uygulamalarını getiren sürecin son iki haftadır etkilerini Türkiye’de de hissetmeye başladık. Hal böyle olunca tedbirlerin maksimum noktaya çıkarılması gereken günler içerisinde olduğumuz gerçeği de aşikar.

Bu süreçte adını ve işlevselliğini bilmeyenlere kendisini daha çok duyuran teknolojilerin başında 3D yazıcılar geliyor. Maske başka olmak üzere pek çok ihtiyaç malzemesinin kolayca üretilmesine olanak sağlayan bu sistemler, Türkiye’deki temsilcileri tarafından seferberliğe dahil edildi. Geçtiğimiz yıllarda yapay organ üretimi de dahil olmak üzere sağlık sektörünün geleceğinde önemli rol üstleneceği sinyallerini çok net bir şekilde veren bu teknolojiyi merkeze alan Belçika merkezli Materialise ekibi, basit olduğu kullanışlılığıyla öne çıkan bir aparat üretti. Kullanıcılar gerçekleştirecekleri montajın ardından kapı kollarına dokunma işlemini hayatından çıkartmış olacak.

1/4
İlginizi Çekebilir  Koronavirüs ile savaşa dünyanın ilk karbon negatif dezenfektanı

3D yazıcılar Koronavirüs günlerinin en önemli yardımcıları arasında

Virüs ve bakterilerin en yoğun olduğu bölgelerden birisi olan kapı kollarının taşıdığı riski tamamen ortadan kaldıracak olan bu tasarım sayesinde kullanıcılar kapıyı kollarını kullanarak güvenli bir şekilde açabilecek. 3D yazıcılardan basılarak kolayca üretilen projenin dijital dosyaları da Materialise ekibi tarafından tüm dünya ile ücretsiz şekilde paylaşılıyor. Aslında bu işin sadece evler ile sınırlı kalmayacağı ve şirketlere, hastanelere ve üretim tesisi gibi toplu kullanım alanlarına da bedelsiz entegre edilebileceği anlamına geliyor. İki parça halinde çıktısı alınan tasarımın sadece birkaç parça vidayla birbirlerine tutturularak 30 saniye gibi kısa sürede kullanıma hazır hale geldiğini de belirtmede geçmeyelim. Aparatın mümkün olduğunca çok kullanılarak Koronavirüs’ün yayılmasını en aza indirmede rol oynamasını diliyoruz.

Video